| energia a întrebat:

Salut.

Care dintre specializarile (media digitala si comunicare si relatii publice), poate oferi un succes garantat?
Stiu, depinde de fiecare persoana cum si cat se implica in aceste domenii.
Mie imi este extrem de greu sa aleg, ambele ma caracterizeaza la fel de mult si chiar m-as vedea sa lucrez in ambele domenii.
Am cautat ce meserii si cam ce se cere. Chiar daca la prima vedere nu par sa aiba o conexiune, acestea chiar au puncte comune.

Voi ce pareri aveti?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio facutate nu îți garantează succesul. Nu înțeleg cum te caracterizează o facultate de genul acesta și la care două domenii te referi, că astea două facultăți sunt ciorbițe de materii introductive în multe alte domenii (CRP nu se axează doar pe PR, de exemplu), înveți de la filosofie, sociologie, antropologie la publicitate, jurnalism, marketing, resurse umane etc. Da, au chestii în comun, dar sunt foarte diferite.

Eu am terminat CRP în Brașov, dar dacă se băga MD cu un an mai devreme mergeam acolo doar pentru că au câteva materii mai practice prin anul 3, că în rest e cam aceeași chestie doar că are un titlu mai pompos laughing Nu-i așa greu de ales, uită-te pe programele de studii, la materii, sunt aceleași cu foarte puține diferențe.