| sandmonkey a întrebat:

Salut, care este diferenta dintre a da la academia de politie si scoala de sub ofiteri?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ceva de genu' intre postliceală și facultate

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva fata de ce a spus DaniNovember.
1. Din Academia de politie ofiterii ies cu diploma de absolvire de studii juridice.
2. Ofiterii sunt considerati cadre de conducere cu tot ce cuprinde acest act. Subofiterii sunt considerati cadre de executie.
Desigur sunt si exceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența este că școala de agenți durează mai puțin.

Asemănarea este că salariile sunt cam la fel.

Diferența este că agenții au responsabilități mai puține.

Asemănarea este că și unii, și alții ies la fel de nepregătiți de pe băncile școlii și (mda!) învață meseria din mers.

Diferența este că agenții au mai mult timp liber.

Asemănarea este că și unii, și ceilalți sunt urâți la fel de mult de către cei certați cu legea.

Diferența este că agenții au șanse mai mari să fie bătuți pe stradă, să li se rupă uniforma, să fie scuipați sau chiar omorâți.

Asemănarea este că și unii, și ceilalți vor ieși într-o zi la pensie, dar nu se vor simți confortabil să rămână în orașul în care au lucrat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca si cei care termina o facultate civila ies la fel de nepregatiti si invata meseria din mers.
Este o constatare la nivel mondial: cand un om corespunde pe deplin functiei care o indeplineste este promovat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Academia de politie: 3 ani
Scoala de politie: 1 an
Academia de politie: Ofiter
Scoala de politie: Subofiter (si acolo ramai fara facultate)
Ofiter-salariu mai mare si statut social mai bun
Subofiter-cel mai mic grad, un simplu politist cu o postliceala.
La academia de politie probele de concurs sunt mult mai stricte. Se aleg pe spranceana. Intai e vizita medicala la care se pica pe capete. Pe urma vine proba sportiva la care iar se pica pe capete. In cele din urma, care au mai ramas, dau examenele scrise. Si acolo mai bine multi. Asa ca e mult mai greu de intrat la academie.
La scoala de politie intra foarte multi care au conditie fizica buna si sanatate buna. Baremele de evaluare sunt mai blande decat la academie. Subofiter iasa si un elev slab dar care are o sanatate buna si sta bine cu fizicul.
Nu ai ce compara o postliceala amarata cu o academie. In primul rand dupa cum am zis ca daca nu ai facultate vei ramane subofiter pe viata. Nu ai cum sa avansezi fara studii superioare.
Sunt diferente mari si la salariu. Ofiterul clar ca ia mai mult decat unul cu 1 an de scoala si aia facuta de forma mai mult.

| TanaseȘtefan a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, am auzit de la cineva ca pot sa fac scoala de politie sa devin subofiter si dupa ce termin scoala pot da la "academie" de subofiteri dar sa merg o data pe luna(sau 3 luni) sa dau un examen timp de 4 ani si dupa alea 4 ani devin ofiter, este adevarat? Sunt clasa a 12 a si ma gandeam sa intru la scoala.

| Ionut231312 a răspuns:

Subiectele de admitere la Academie sunt mult peste cele de la subofiteri. In schimb, la Academie iesi sublocotenent, in timp ce la subofiteri iesi agent, iar in timp vei vedea si ca salariul este mai mare la ofiteri.

| Pati2500c a răspuns:

Academia de politie cuprinde mai multe facultati: facultatea de jandarmi, pompieri, politie etc. La facultatea de politie vei iesi ofiter, vei fi respectat de subalterni, ai salariu mai mare, si nu esti expus foarte mult pericolului. La scolile de politie iesi agent, stai in strada, salariu mai mic, dar si admiterea e mai usoara.