| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Care este diferența dintre politie si politia militara? Si ce program are un polițist militar? Vine seara acasă?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Politia simpla este cea de pe strada, din birouri samd.
Politia Militara este cea din armata.
Depinzand de loculd e munca (la birous au pe teren ori puscarie), programul poate varia de la 8 ore la 24 h/ tura.
Cand sunt "aplicatii" atat in cadrul politiei terestre cat si a celei Militare, nimeni nu stie cand se intorc, ca pot pleca in misiune pe 2 zile sau chiar 2 saptamani.

| sierra1 a răspuns:

Una e MI alte e MAPN

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

MAI boss.

| Zuzu1991 a răspuns:

Este o fraza din filmul: Jack Reacher: Never Go Back
un politist militar face EXACT acelasi lucruri ca unul civil, dar fiecare suspect e antrenat sa ucida

insa, intr-adevar, mai ales in Romania, cred sincer ca un politist militar are mult mai putin de lucru decat unul civil