| Robi673547 a întrebat:

Care sunt diferențele între a face scoala de agenti si a termina academia de politie? Dacă este cineva pe domeniu poate sa mi dea niste informatii in legatura cu munca agenților de poliție și munca ofițerilor? Merita sa stai un an acasa dupa liceu Si sa înveți pentru academie sau sa dai la scoala de agenti stiind ca intri acolo in ianuarie, ulterior aplicând la fr academie? Probabil ca una e sa înveți fara serviciu si alta e sa înveți cu serviciu.
Sper ca s-a înțeles cat de cat la ceea ce vreau sa fac referire si ca nu exista o ambiguitate prea mare.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| mazan a răspuns:

Nu sunt in politie, dau si eu acum la Academie si Subofiteri, sper sa intru la academie, sa-ti explic si de ce. La academie iesi subinspector(ofiter- cei cu stele la grad) si poti sa avansezi pana la ultimele grade ale politiei. Din cate am auzit( am intrebat subofiteri) ei incep cu un salariu mai mare fata de ofiteri( din cauza sporurilor) dar ofiterii putand avansa in grad, in timp, poate sa-i depaseasca pe agenti la salariu( nu mai zic ca ai si grad mai mare). De la scoala de subofiteri iesi agent de politie( cei care sunt in masina, dau amenzi, raspund la 112, cei cu table la grade). Acum depinde de tine cum vrei sa faci treaba. Daca ai ambitie poti sa dai imediat ce ai terminat liceul. Daca stii ca nu poti sa acoperi si materia de BAC si ceea ce trebuie sa inveti pentru academie atunci eu ti-as sugera sa dai la Subofiteri dar eu cred ca tot nu o sa ai timp sa inveti si materia sau sa muncesti ca agent de politie si sa inveti in acelasi timp. Doar daca ai ambitie poti sa faci asta. Daca ai bani incearca sa dai bani imediat ce termini si pune-te pe invatat imediat ce ai timp. Daca nu ai bani la soseta nu e rau sa dai nici la subofiteri, mai ales acum cand se intra in prosteala la 1300 locuri( doar la campina, sunt si alte scoli, in total 2800 locuri si la academie vreo 800). Un avantaj la subofiteri este ca termini intr-un an si te baga pe teren ca politist, daca vrei sa ajungi cu salariul tau foarte repede. La academie poti sa faci intre 3-4 ani.