| andrei690 a întrebat:

Ce ati alege dintre orasele Cluj si Bucuresti din punct de vedere al oamenilor al locurilor de munca si al facultatilor? Vreau sa urmez facultatea de electronica.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bucurestiul e plin de tigani jegosi si rai, nesimtiti. Mergi la Cluj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa iti zic. ai primit niste argumente puerile. bombardamente cutremure si tigani, de parca asta nu se poate intampla in orice parte a tarii.

Bucuresti e capitala si niciun alt oras nu o sa il bata la ceea ce inseamna locuri de munca, mai ales pe partea de tehnologie. La fel cum si facultatile ofera mai mult avand mai multe parteneriate si probabil (nu e o regula) profesori ceva mai bine pregatiti. Plus in Bucuresti gasesti cate un alt loc de iesit in oras incat sa mergi 1 an intreg, zi de zi in alt loc.

Daca vrei insa mai multa liniste si pace atunci Clujul

| OnuOnulică a răspuns:

Cluj e un oraș frumos. București-ul e prea aglomerat...de fapt ambele sunt aglumerate dar e o atmosferă mult mai frumoasă la Cluj și e și mai liber.

| Doub a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......bucuresti/

Hm, uite, am pus şi eu o întrebare de genul.

| suffarstar a răspuns:

Inn Bucuresti ai mult mai multe oportunitati, din toate punctele de vedere. Oamenii sunt mai acri si e mai aglomerat, dar ai metroul care te ajuta enorm, se plateste mai bine, mai ales in domeniul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cluj.Cluj.Doar Cluj.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, eu te sfatuiesc asa, in orice oras vrei sa te duci tu din Romania, oriunde dar nu in Bucuresti sau cel mult in orasele mari, Bucurestiul este un oras groaznic plin de multi oameni care o sa-ti provoace tot felul de neplaceri zilnic, stau in Focsani si am ani de cand nu am avut vreun conflict, merg rareori in Bucuresti doar o zi sau mai multe o data la cateva luni dar am avut niste intamplari foarte nasoale, e un oras plin de prostituate, de oameni ai strazii, de tigani care se iau de tine, ca fata acolo mi se pare groaznic, bai intr-adevar, e un oras frumos, exista si oameni buni dar se intampla atatea si atatea ca pentru mine e insuportabil orasul din cauza oamenilor de acolo.
Te sfatuiesc sa te duci la Cluj ca in Bucuresti nu iti este bine.
Sper ca iei seama cuvintelor mele si ca te-am ajutat.
Sa ai o zi placuta!

| Яiko a răspuns (pentru BeardedSamurai):

Exact aceeasi parere ca si BeardedSamurai, ori ce, dar nu Bucuresti. Plus ca oricand poate fi un cutremur, iar sa stai in Bucuresti e sinucidere curata. Si mai exista si posibilitatea de a incepe un razboi in timp si cum va fi implicata si Romania..., https://www.google.ro/......ps?/search

| andrei690 explică:

Si eu inclin tot spre Cluj.

| Iliotropion a răspuns:

Păi vezi ce oraș are o facultate cu mai mare tradiție în domeniul de interes, nivelul profesorilor universitari, parteneriatele de practică ale Facultății și gândește-te în ce caz te pot ajuta mai mult persoanele cunoscute la angajare.
Logic în capitală fiind cererea mai mare și sediile firmelor, ai oportunități mai mari după angajare doar că sunt și dezavantaje deja arătate.
Dacă stai într-unul din orașele alea mergi la facultatea din orașul în care nu trebuie să plătești chirie.