| Similion a întrebat:

Salut. Ce este mai bine sa urmez, dreptul sau medicina dentara? Unde as putea avea o meserie mai buna dupa terminare? Ambele imi plac, si nu stiu ce sa fac, daca-mi puteti si argumenta raspunsul. Multumesc mult!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele doua profesii sunt foarte diferite una de alta, asa ca este greu de dat un raspuns corect.
Eu am fost jurist si spre aceasta profesie te-as sfatui, dar depinde pentru care ai calitatile necesare si care iti place ceva mai mult. De altfel dupa drept ai mai multe profesii: judecator, procuror, avocat, notar public, executor judecatoresc, secretar consiliu local, mediator, etc.
Nu te lua dupa mine sau altii, alege tu, poti alege mai bine ca oricare dintre noi.

| Similion explică (pentru Ioandelasal):

Sincer, am o înclinație mai mare spre drept, îmi place mai mult romana, îmi place sa vorbesc, îmi place mult avocatura, și simt ca ma potrivesc, asta îmi spun și cunoscuții, dacă nu te superi, îmi poți spune cum a fost pentru tine meseria de jurist, niște amintiri sau orice. Mulțumesc mult de răspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Similion):

Daca este asa atunci du-te la drept.
Mi-a placut profesia si n-am vrut sa am alta profesie.
A fost mai usoara la inceput, erau legi mai putine si stabile in timp, acum sunt din ce in ce mai multe si se schimba des. Poate si de aceea ma bucur ca sunt pensionar de peste 8 ani.