| Kiitra a întrebat:

Ce inseamna sa lucrezi in programare?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Cam tot ce faci pe calculator e facut de oameni care. "lucreaza in programare". Te duci la servici si scrii cod cat mai greu de citit de altii ca sa nu te dea afara. Cam asta e viata de programator.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat tot ce folosesti tu pe calculatorul tau sau online e creat de cineva, de un programator care a scris cod ca acea aplicatie sa prinda "viata"

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tocmai ma pregateam sa ma iau de tipul care a trolat cu Paint. In general programarea implica si inginerie, dar daca esti 'coder' asculti de cineva. Ceva gen: ii vine la lider ideea, coderii o pun in practica. Gen nu faci tu programul de la zero ci insa cineva l-a gandit, a facut schite, pseudocod etc. si le pui in practica. Pot fi si cateva mii de coderi pe un singur proiect. Ideea e sa stii sa cauti rapid pe google si sa nu eviti vreodata sa intrebi, nimeni nu se naste atotstiutor.

| CleanHeart a răspuns:

Adica in calculatoare.

| YellowAngel a răspuns:

Trebuie sa stii sa programezi in in niste limbaje de programare (ex. Java, C#, PHP, C++, etc) pentru a crea aplicatii. Cam tot ceea ce folosesti tu pe calculator si telefon sunt rezultatele programarii.
Nu numai un pc si telefon se poate pograma, de exemplu ceea ce vezi tu la masina pe computerul de bord sau navigatie.

| Danyel2002 a răspuns:

Să creezi programe prin care se rezolvă unele probleme.

| Tofan_Iulian_2001_nyiz a răspuns:

Pai e simplu. Scrii in word, in paint, in Microsoft vision (oricum n-ai habar) si ce mai ofera Microsoft ori alte programe.

| suntserios a răspuns (pentru Tofan_Iulian_2001_nyiz):

Aparent habar nu ai nici tu daca ai impresia ca un programator lucreaza in paint