Întrebare recomandată | Pandugina a întrebat:

Ce limba considerati ca merita a fi invatata? Engleza de acum toti o stiu...nu se mai considera ca fiind ceva special. Deci...ce spuneti ca merita, in asa fel incat sa poata sa aduca si venituri acceptabile.

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Portugheza e o limba mai rara (si platita bine daca vrei sa lucrezi in domeniu) dar foarte usor de invatat pentru ca e limba latina.
Alte limbi care sigur merita invatate ar fi germana sau limbile nordice (olandeza, norvegiana), sa nu mai zic de asiatice (chineza, japoneza) dar astea sunt foarte grele, o sa iti scoata peri albi, eu nu as avea rabdare pentru asa ceva. Daca m-as muta in Germania as invata germana dar sa ma apuc sa invat limba asta imposibila...nu! Deci daca stii ce faci cu limba respectiva si te descurci poti sa te apuci

| Eireann a răspuns:

Engleza nu toti o stiu dar multi cred ca daca se pot uita la un film fara subtitrare, sunt experti. In fine, engleza la nivel macar mediu e obligatorie. Nordicii stiu foarte bine engleza si sunt dispusi sa o foloseasca. Limbile asiatice (japoneza, mandarina).
Portugheza e a 5a cea mai vorbita limba din lume si destul de putina lume o stie suficient de bine.

| Eugen80 a răspuns:

Germana si rusa.

| SucDeMere7290 a răspuns:

Germana este o limba foarte frumoasa si usor de invatat.Sunt in clasa a 5-a la colegiul national Iasi si deja stiu destul de bine sa o vorbesc.Incearca si tu, nu e grea de loc

| R3nudinN0rd a răspuns:

O limba straina care sa aduc venituri bune ar fi mandarina(chineza).