| Alcs a întrebat:

Ce meserii pot face dupa un profil de Stiinte ale Naturii?

Răspuns Câştigător
| bya2011 a răspuns:

Buna! La stiinte ale naturii vei face multa mate,biologie,chimie,fizica,dar si romana.

La acest profil tezele se vor sustinela urmatoarele materii:

-romana, matematica, chimie sau fizica (la alegere), biologie.
Daca iti plac stiintele exacte(fizica, biologie, chimie, mate), dar mai ales daca iti doresti sa devii medic, acesta este profilul ideal.
Bac-ul (probele scrise, caci oralele sunt la toti aceleasi) il vei da la romana, mate, o materie dintre fizica,chimie, biologie (la alegere) si la inca o materie care sa nu fie de profil (spre exemplu : sport, istorie, geografie, economie, filozofie, o limba straina la care nu ai sustinut deja proba orala etc.)
Ce spun alte persoane despre acest profil:
*Profilul te ajuta sa urmezi Medicina, Farmacia, Protectia Mediului, insa nu neaparat. Eu am terminat anul acesta liceul(profil Stiintele-Naturii) si sunt hotarata sa dau la Jurnalism. Gandeste-te bine ce-ti doresti in viata, ca sa nu regreti mai tarziu ca nu ai urmat alt drum.

*Eu am terminat acum 2 ani Stiinte ale naturii si acum sunt in anul III la Psihologie! Nu cred ca se poate recomanda o anumita facultate, fiecare face ceea ce ii place! Intr-adevar ai o gama mai larga de posibilitati in comparatie cu cei de la filologie in ceea ce priveste facultatile, iti va fi tot tie mai usor! Sunt putine persoane care stiu ce facultate vor sa urmeze inca din clasa a 9a! Multe pot interveni in schimbarea deciziilor!

*Eu sunt la stiinte ale naturii si fac pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
In legatura cu tezele : se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul il vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 1 materiedintre fizica, biologie si chimie.Pe langa asta acum toti elevii vor da oral la eng/franceza/germana ce prefera fiecare si info.
Ca sa faci fata la acest profil si sa ai note mari trebui sa te descurci bine cu materiile de baza:mate, fizica, chimie.
Mult succes in tot!

Sper ca ti-am fost de ajutor :X

5 răspunsuri:
| Iama a răspuns:

Pai poti fi doctor(chirurg,de familie,pediatru),asistent, farmacist, legist, laborant, profesorde biologie di chimie si daca faci si facultatea de medicina si dreptul poti sa devii criminalist...Depinde de ceea ce iti placewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Lorrain a răspuns:

Poti urma Medicina pentru ca la Stiintele Naturii este intensiv biologie si chimie din cate stiu eu.

| diana21turcu a răspuns:

Majoritatea au mers pe MedicinaFarmacie-Postliceala Asistente. Acum nu stiu daca iti doresti asa ceva. Si eu am terminat acelasi profil, dar nu e lege, am colege care s-au dus la Agronomie, Protectia consumatorului, Facultatea de Biologie..Asta daca vrei sa ramai pe partea cu biologie-chimie. Totul depinde de ce iti doresti tu sa faci. Sper ca te-am ajutat :d