| CassiusAlexander a întrebat:

Salut. Ce părere aveți de facultatea de arte? A făcut-o cineva? V-ați ales cu ceva?

Sincer să fiu nu am luat în considerare această facultate până acum, am ceva abilități artistice dar nimic special la nivelul ăla. Dar de ceva vreme am exersat mai mult și mi s-a sugerat această facultate. Nu sunt pregătit, dar pot încerca. Merită?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A făcut-o fiul meu, a devenit designer. Acum are o firmă de arhitectură împreună cu un prieten arhitect. Merită.

| T0T a răspuns:

Ca la fiecare facultate, alegi ce crezi că vei dori să faci pe viitor și ce îți place cel mai mult. De asemenea, cam ca la orice facultate, aceasta e făcută să îți mărească perspectivele și să te pună în temă, nu te specializează. Arta e extrem de vastă și are nenumărate subdomenii de asemenea extrem de vaste. Fiecare subdomeniu are modalități extrem de diverse de a implementa și manifesta spiritul artistic. Asta se aplică cam la orice știință, de asemenea. E ceva general. Dacă vrei să devii artist e benefic să faci o facultate pe așa ceva, dar dacă te rezumi strict la facultate nu vei ajunge nicăieri, pe baza a ce am spus mai înainte. În plus ai nevoie și de înclinație. Pe aia ar trebui tu să știi dacă o ai.

| RobertMoon a răspuns:

Merită doar dacă îți poate asigura un venit bun după ce termini. Sunt multi care s-au străduit să intre la arte, dar după ce au terminat și-au luat mare țeapă.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, parerea mea ar fi ca daca ai fost "evaluat" de cineva care are si ceva competente in domeniu poate merita sa incerci. Aditional ca orice profesie liberala esti cam pe barba ta. Daca produci ceva cu cee doua maini sau picioare cam ala poate fi venitul tau. Aditional probabil ca poti face si altceva dupa ce termini studiile conex cu artele.