| fabyy1998 a întrebat:

Ce parere aveti de locurile de munca in Scotia la cules de capsuni, merita sa te duci pentru 5 luni, se fac bani? Ce asteptari ar trebui sa am daca ar fi sa merg?

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Iei plata minima, adica 275 de lire pe saptamana, la 35 de ore, dupa taxe. Daca lucrezi ore extra, sunt bani frumosi in plus. In general firma contractoare cauta cazare pentru muncitori dar platesti tu. Cred ca undeva intre 40 si 60 de lire saptamanal. Mai e papica, un hamburger la Mc donalds. Daca fumezi, esti ruinat. Costa prea mult tigarile, mai bine te lasi de fumat prima sa mergi acolo. Daca faci niste calcule sumare, daca esti un tip ponderat, poti strange o suma frumusica in 5 luni, dar daca renteaza dau nu, tu stabilesti, in functie de scopuri si determinare.
Mult succes.
Ps: despre cazare nu dau cifre concrete, depinde unde dormi. Daca esti cazat la ferma unde lucrezi, e un pret, daca dormi intr-o camera e alt discurs, poate sari de 60 de lire, dar ai totul inclus, pat, caldura, apa calda, internet, curentul electric. Celelate informatii despre bani sunt corecte, le-am luat de un site care calculeaza salariile in Scotia. Si aici se respecta salaroul minim, care va fi cand vii tu, 8.72 pe ora, adica 7.88 dupa taxe (in mana).

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te poti astepta la o cazare deficitara, muncă la greu. Si, poate ai noroc sa iti iei si banii promiși.

| Liviu a răspuns:

Mda,era vorba sa ma duc si eu.Eu i-am zis clar la tipu ala, daca imi garanteaza ca acele capsuni sunt la inaltime sa pot fi culese, merg, daca nu, pai NU, si a spus ca nu imi garanteaza, dar asa se aude ca ar fi sus puse de data asta(mai fusese si in trecut)Si am ales sa nu ma duc.Sa dus un vecin, si a cam regretat, munca de nebun, vreme naspa in scotia, plouasa, etc.Nu merita, dar asta e.Eu iti spun clar, nu are rost sa te duci daca nu rezisti la munca haotica si vreme naspa.Si asteaptate sa fie vreme urata, bani asa si asa, chirie scumpa, mancare scumpa etc

| RAY a răspuns:

Depinde daca chiria e gratis, cat castigi, cat e comisionul, daca ramai cu 1000 de euro pe luna merita sa tragi

| johnnny123 a răspuns:

Ar trebui să ai așteptări de imigrant care prestează muncă necalificată. Adică nu prea mari. Nici din punctul de vedere al condițiilor de viață, nici din punctul de vedere al modului în care ești tratat, nici din punctul de vedere al veniturilor.

Poate vei reuși să strângi niște bani, dar nu te aștepta să fie 5 luni prea ușoare.

| fabyy1998 explică:

Din ce am inteles si eu de la un vecin chiria e in cabane si in camera 2 persoane cu 50lire pe saptamana, se munceste la norma pe zi, si sunt cam in dubii cu dusul.