| Males_Cosmy_1993 a întrebat:

Salut, ce pot face in privinta locului de munca, un coleg ce lucreaza cu sefii la birou el vrea să imi schimbe locul de munca cum vrea el si el este doar sofer. La sef lucrez in domeniu constructii. Ce pot face? Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din ce zici, se pare că șoferul a fost destul de abil și a știut cum să câștige încrederea sefului, pe care incearcă subtil sa-l manipuleze, punându-și la colț (indirect) toate antipatiile din firmă.
Îți dau trei variante:
1. Vorbești cu seful tău și prezinti problema cu calm, dar totodată să nu te afișezi ca un angajat mototol/bleg, lipsit de personalitate si energie, ori de incredere in el, ci du-te ferm, hotărât, cu gandul de a păstra ceea ce ai.
2. Nu uita ca orice sef are, la rândul său, un alt șef, unde poti reclama in scris, daca consideri ca ti se face o nedreptate (ai grijă cu ortografia; dacă nu stii, poti ruga pe cineva sa te ajute)
3. Îți cauți un alt loc de muncă. Se zice că schimbi locul, schimbi norocul... și poate că așa, vei fi si tu mai fericit.

Dacă vei mai primi și alte sfaturi, nu le ignora, asculta-le pe toate. Pune in aplicare tot ce crezi tu ca iti va fi de folos.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

La halul in care scrii, nu-i de mirare că vrea să te înfunde