| Andrei13072 a întrebat:

Salut!
Ce profil ar trebui să urmez la liceu pentru a lucra la un servis de telefoane (GSM)

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

La liceu? Complet irelevant, nu înveți nicăieri așa ceva (cea mai apropiata materie de asta ar fi TIC-ul, pentru simplul fapt că are câteva noțiuni generale).

Dacă vrei să faci așa ceva poți face un curs specific, cu toate că nu e necesar. Multe anunțuri de joburi in domeniul precizează că e nevoie doar de câteva cunoștințe și experiență, unii angajatori chiar sunt dispuși să te învețe ei. Acum desigur, salariul variază în funcție de cât de multe lucruri ști deja.

Intră pe platforme de joburi, vezi ce se cere...

| RaduRobertRO a răspuns:

Electronica, electrotehnica, informatica.

| anonimg a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Ai zis bine, dar la facultate se învață așa ceva.
Andrei, de obicei service-urile sunt particulare, și sunt deschise (înființate) de către aceia care cunosc bine tehnologia aceasta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

E na, exista si licee cu profil tehnic/tehnologic.
Ca nu le aprofundezi precum la facultate e partea a doua.

| Annaaaaaa5115 a răspuns:

Mate info