| UserNormal a întrebat:

Ce profiluri recomandati la liceu daca vreau sa devin antreprenor(afacerist)? Credeti ca merita sa devin afacerist? (o sa ma duc si la facultate)

Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Nu stiu de ce te-ai gandit tu.
Iti spun de ce se gandesc altii... poate te gasesti in una din explicatii.
1. De idioti,nu sunt buni la nimic, viseaza la cai verzi, nu le place sa munceasca, cred ca daca sunt sefi, nu muncesc. Eronat!
2. Au inclinatie catre asta, idei, sunt inovatori. Merita sa inceapa.
3. Sunt scursurile familiei, si nah, se cade sa preia afacerea, chiar daca nu au habar de ce fac. Sau are mama sau tata o afacere, vor si ei.
4. Au capital, au o idee preluata,o facultate,dar,asta nu ii face antreprenori.
Cert e,ca si cu si fara scoala, daca te duce capul(propriile idei),ai ceva capital si incepi,trebuie sa ai si ceva noroc, ca alfel, esti sef in biroul gol, ingropat in datorii, la fel de bine cum ai putea sa devii noul Bill Gates. (Exemplu).

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeti ca merita sa devin afacerist?
Răspunsul meu este DA.
Un afacerist, așa cum numești dta pe cel implicat în afaceri câștigă mai mulți bani în medie decât cei ce nu sunt afaceriști.
Astfel putea să îți satisfaci mai bine toate nevoile vieții.
Dar o să îți spun ce nu vei învăța nici în liceu și nici la facultate.
Un afacerist mișcă bunuri(comerț)
Bunuri de speța a doua ( bani, capital)
Dar poate face asta întru-un singur fel.
Conducând entități, ființe primordiale, sfinte, care sunt oameni.
Dacă nu vei ști să conduci oameni, atunci nu vei fi afacerist, poți să faci liceul, facultatea doctoratul pe care îl vrei.
Îți dau exemplu pe Bill Gates.
A avut o idee bună, pe care a dezvoltat-o treptat.
Spune el, că a fost la locul potrivit îm momentul potrivit.
Îți spun eu că mai sunt poate un milion ca el care au beneficiat de acestea. Ideea, locul și momentul. Rezultat Zero.
Ce a avut el în plus, și nu scrie nicăieri asta, și nici nu a făcut vreo dată o școală pentru asta, a fost că zilnic a trebuit să lupte ca să învețe să conducă oameni.
Dacă vei reuși asta, ai șansa să devii unul din cei mai bogați oameni din lumea asta ce afacerist.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei sa devii bisnitar sau antreprenor? Daca vrei sa faci ceva corect, intii ia si munceste citiva ani incepind de jos ca sa iti dai seama si cand o sa fii sus cum e treaba pentru cei de sub tine si mai ales cum sa ii tratezi. Multi de la noi au impresia ca antreprenorul e un dumnezeu care e deasupra tuturor, cand de fapt de multe ori - si cel putin ca si normalitate - esti fix ca isus pe cruce.

| UserNormal explică (pentru GabiDumitrescu):

Usor prietene. Eu normal ca vreau ceva corect, nu ma refer la afacerist de pe strada. Undeva la o firma sa lucrez. Ce ma iei asa, agresivule laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UserNormal):

Am pus o intrebare, ai raspuns, dialogam. Nu s-a vrut a fi agresiva abordarea, ai scuzele mele daca ti s-a parut ca te iau de guler.winking
E foarte usor sa iti faci firma ta, sunt si fonduri europene disponibile de multe ori, insa ai musai nevoie sa si lucrezi tu sa vezi ce si cum din pozitia de angajat mai intii, cum ziceam.

| ibaal a răspuns:

Poti sa faci tu o mie de facultati, daca nu ai fler, o sa bagi sute de firme in falimentlaughing

| UserNormal explică (pentru ibaal):

De ce crezi ca m-am gandit ca vreau sa devin antreprenor?

| ibaal a răspuns (pentru UserNormal):

Nu stiu de ce te-ai gandit tu.
Iti spun de ce se gandesc altii... poate te gasesti in una din explicatii.
1. De idioti,nu sunt buni la nimic, viseaza la cai verzi, nu le place sa munceasca, cred ca daca sunt sefi, nu muncesc. Eronat!
2. Au inclinatie catre asta, idei, sunt inovatori. Merita sa inceapa.
3. Sunt scursurile familiei, si nah, se cade sa preia afacerea, chiar daca nu au habar de ce fac. Sau are mama sau tata o afacere, vor si ei.
4. Au capital, au o idee preluata,o facultate,dar,asta nu ii face antreprenori.
Cert e,ca si cu si fara scoala, daca te duce capul(propriile idei),ai ceva capital si incepi,trebuie sa ai si ceva noroc, ca alfel, esti sef in biroul gol, ingropat in datorii, la fel de bine cum ai putea sa devii noul Bill Gates. (Exemplu).

| cuvant a răspuns:

Ca sa devii antreprenor nu e usor.
In primul rand dezvolta-te pe parte personala, apoi implica-te in diverse proiecte de unde sa inveti lucruri noi.
Apoi creaza proiecte ce iti plac si dezvolta oameni.d
De aici va fi doar un pas sa devii antreprenor si lider bun.

| BloodyLips a răspuns:

Du-te la mate-info, iti deschide cele mai multe cai. Dupa, când te hotarasti exact in ce domeniu vrei sa profesezi, poti sa dai unde vrei, chiar si la ASE. Daca dai la economic sau filologie e cam greu dupa sa schimbi domeniul, sa dai la politehnica de exemplu. Eu vreau sa dau la arhitectura mai departe. Chiar daca pare ca n-are nicio legătură cu profilul mate-info, sa stii ca are. Matematica invatata in liceu o sa ma ajute extraordinar de mult în facultate. Cei care au dat la filo/economic nu prea o sa stie despre ce e vorba, pentru ca matematica tip m1 ( cea de la mate-info) e cea mai complexa, cea mai complicata. Sau, daca nu vrei mate-i, poti sa dai la științele naturii, unde pastrezi in mare parte aceleași materii pe care le-ai facut si in generala. Sa stii, sa fii antreprenor e destul de riscant si implica mult stres. Banii vin si pleaca, poti avea intr-o luna foarte multi iar in alta foarte putini. Asa e tata, banii pe care ii face fluctuează in fiecare luna. Gandeste-te daca vrei sa ai o viata stresanta dar cu posibil mai multi bani sau o viata cu un salariu lunar dar linistita. Zic sa te gandesti la asta pe parcursul anilor, caci mai ai timp sa te decizi. Bafta!

| crud a răspuns:

Daca ai aptitudini pentru afaceri, raspunsul e simplu. Mergi la liceul economic, pe mate-info si apoi la ASE. Daca nu ai aptitudini si iti doresti doar asaaa, sa fii "afacerist", fa orice liceu. E bine sa ai, totusi, in vedere, profilul mate-info.

| UserNormal explică (pentru crud):

Am inteles, multumesc

| ArthurWarner a răspuns:

Iti recomand liceul A.D. Xenopol dacă ești din bucurești. Este bun dacă vrei să devii antreprenor si iti poate oferi multe oportunități în acest domeniu.