| dna_luca a întrebat:

Ce sa fac daca parintii nu vor sa ma lase sa ma duc la teatru, sa devin actor? Inteleg ce spun ei, ca nu e o meserie, insa chiar am pasiune si imi doresc. Cum ii pot convinge?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pasiune dar ai si talent? Te vrei un Bendeac 2.0? La UBB Cluj avem o facultate de teatru, de toata jena sa fiu sincer. Concursurile de admitere pentru un post de actor la teatru sunt facute de forma, se stie cine ia postul. Esti somer cu diploma cu o licenta in actorie. Parca se dau simulari la examenul de admitere la actorie, mergi acolo si da o proba, vreo 5 poezii si un monolog parca era. Isi dau cu seama din primul minut daca ai ceva talent si daca merita sa faci o facultate in domeniu. La fel se intampla care vor sa dea la muzica sau la sport. Se vede din prima cine are talent si cine o face doar pentru ca nu are ce face altceva. Daca esti din Bucuresti si ai pile pe la teatru sau televiziuni ai sanse la un post de actor prin ceva piese sau seriale, vedem atatea seriale pe TV cu actori de doi lei care fac pariu ca nu au facultatea de teatru, sunt doar copii de bani gata care cred ca pot juca orice rol, nu e asa usor precum pare. Zic sa-ti alegi un domeniu serios, daca se poate in inginerie sau armata/politie. Cu actoria vei lucra in supermarket, cam 95% sanse. Nu as da uniforma de ofiter pe una de actor fara servici. Sunt atatea academii militare sau de politie. Si ingineria e la putere. Domenii serioase si nu pentru cei care vor sa aiba doar diploma.