| Massiv3 a întrebat:

Salut celor prezenti.

Am venit si eu putin aici sa va pun unele intrebari care m-ar putea ajuta sau nu.
Totul este vorba de liceu. Sunt si eu acum clasa a 8-a, poimaine incepe semestrul al doilea si faza e ca nu am idee spre ce sa ma orientez. Din clasa a 6/7-a imi doresc sa ma duc la mate-info, doar ca ma descurd cam groaznic la matematica de cand a inceput clasa a 7-a. Da am medie de trecere 5-6-7 conteaza din ce dam test. In clasa a 5-a am avut 9, apoi a 6-a si a 7-a, 8. Acum semestrul asta nu imi cunosc media dar probabil 6. E nota de trecere. Nu imi este teama ca nu trec la liceu si ca nu trec examenul. Voi avea 8-9 la romana, la mate nu stiu. Imi este teama de liceu, ca stiu ca vom face multa matematica si bacul va fi din mate, si acolo imi este frica sa nu trec. Adica o sa facem M1, iar la alte profile M2. Deci nu stiu ce sa fac, daca imi puteti da niste idei sau sfaturi.
Va multumesc de acum, si astept sa citesc raspunsurile voastre.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orienteaza-te la un liceu fara matematica sau cu foarte poutina matematica!
La mate-info este evident ca nu vei face fata, deci, liceu teoretic sau profesional.

| Tudor123123 a răspuns:

Eu anul asta am trecut pe a 9 a si am intrat la un liceu de mate-info foarte bun. In a 8 a aveam note de 9 si 10 la mate si imi placea foarte mult matematica. Dupa ce am intrat la liceu am inceput sa urasc geometria, dar algebra inca imi place. La geometrie nu faci aproape nimic legat de ce ai facut in clasele 5-8, media mi-a iesit 8, 31 sau ceva in genul la mate. Daca nu te descuri prea bine la mate nu recomand mate-info, insa orice alteva in afara de mate info si stiintele naturii e bine. Daca iti place sa citesti du-te pe stiince sociale.

| Alealessia a răspuns:

Poți face meditații
Informatica e de viitor.
Și eu sunt clasa a 8-a și merg le mate-INFO intensiv

| Stefan_Emanuel_Popescu_1996 a răspuns:

Daca nu-ti place matematica pedacogicul e mult mai usor, dar meseria de informatician este mult mai bine platita. Dar daca tragi tare o sa te descurci si iti urez noroc!

| Stefan_Emanuel_Popescu_1996 a răspuns (pentru Stefan_Emanuel_Popescu_1996):

Si lasa jucatul de teemo ca asa nu ajungi departe xD

| Massiv3 explică (pentru Stefan_Emanuel_Popescu_1996):

happy Nu joc lol, si nu imi place jocul, poza e foarte veche mai mult de 3-5 ani

| Massiv3 explică (pentru Stefan_Emanuel_Popescu_1996):

La noi in municipiu avem Liceul Pedagogic Nicolae Bolcaş, la care prietenul meu va merge de anul viitor la mate-info. Daca tu zici ca pedagocicul e mai usor si exista mate info acolo, ai vreo idee cum este daca zici ca e mai usor.

| Iasi_DiplomeScolare_1970 a răspuns:

Ideal ar fi sa iei si la mate nota mare. Pentru asta ar trebui sa exersezi mai mult! Stiu ca uneori e greu... Ai putea sa parcurgi lectiile video de pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica. Gaseste acolo peste 500 de probleme rezolvate explicit!
Succes!

| Bîrla_Stelyan_1995 a răspuns:

Din punct de vedere ce nu te descurci la matematica eu ti-as recomanda sa te orientezi spre liceul pedagogic sau S.N.E-Stiinte sociale intensiv engleza. Oricum mergi unde vrei.

| Massiv3 explică (pentru Bîrla_Stelyan_1995):

La geometrie, la algebra in ultimul timp imi este greu dar ma pot redresa usor. In clasele 5-6 faceam cu o doamna si din a 5-a habar nu am nimic geometrie sunt 0 la geometrie. Si nu am idee ce sa fac

| Massiv3 explică (pentru Massiv3):

Pana acum la geometrie nimic, din a 5-a pana in a 8-a sunt 0 barat.

| Anonimsaua a răspuns:

Într-adevăr vei face foarte mult matematică la acest profil. Dacă îți dorești cu adevărat ar trebui să te apuci de pregătire pentru a nu pierde noțiunile de acum, fiindcă nu vei face deloc față dacă deja începi să ai lipsuri. Te poți gândi și la alt profil care ți-ar putea place.