| Pickups a întrebat:

Salut, cineva care a fost în Australia, imi poate spune in mare parte cum e viata acolo? De exemplu : o masa la restaurant, transportul, oamenii in general etc.
Si daca merita sa ma mut in acea tara-continent.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In Sydney sunt cele mai scumpe case din lume, cerinta este atat de mare, ca preturile continua sa urce zi de zi.
Chiriile sunt la fel de scumpe, intre 2000/luna la o departare de 50km de centrul orasului si $3000 si-$10000 in centrul orasului, depinzand de: apartament, casa si de cat de aproape esti de centrul orasului.
Transportul aici este scump. Un bilet de autobuz este intre $3.50 si $15 depinzand de lungimea rutei. Trenul merge pe cateva artere si este foarte bun, dar distantele sunt mari si nu acopera tot, fiind uneori nevoie sa schimbi cateva mijloace de transport.
In weekend mijloacele de transport vin la 1-2 ore si doar pe unele trasee.
Fiind distante mari intre suburbii (cartiere) si locurile de munca, marea majoritate a oamenilor au masini personale. La mine in casa de exemplu, suntem 4 si avem 4 masini persoanale, ca sa intelegi cum sta treaba pe aici, mai ales ca autobuzele vin foarte rar si numai pe anumite trasee, nu prea te poti deplasa pe jos.
Oamenii sunt draguti, amabili, dar poti intalni si taranoi sau rasisti, mai ale sla locurile de munca.
Australia este o alta lume, nu se compara cu nimic european sau american. Oamenii sunt mai simplii, amabili, dar foarte retrasi in intimitatea lor, preferand sa te invite la restaurant, mai mult decat la ei acasa si bineinteles ca se plateste juma-juma, ca asa-i in Australia happy
O masa la restaurant costa intre $30-$60 portia de friptura, de exemplu, vinul depinde de preferinte... poti cumpara cu paharul $5-$10/pahar, sau cu sticla de la $25 in sus. Sunt si restaurante unde poti veni cu vinul tau, dar ei te incaseaza extra $3 de persoana, sau $5/sticla desfacuta.
Acum, la un restaurant modest, poti sa platesti $150-$200 pentru 4 persoane. La cele scumpe dublu, sau chiar triplu.
Mai poti manca in shoppping centre, unde sunt zone de autoservire cu mancare gatita de toate felurile (indiana, thai, marocana, arabeasca, italiana samd) si poti manca acolo, sau lua la pachet. Acolo mancarea este foarte ieftina, in principiu cam $10 portia.

Se merita sa te muti aici, doar daca ai un ajutor de inceput, ai bani, sau vii cu un contract legal de munca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-are UK-ul casele din Australia.
Aici este obisnuit ca o casa normala de oameni muncitori sa fie 1 milion de dolari.
Locuiesc intr-o casa normala, cu 4 dormitoare, 2 sufragerii si restul acareturilor si valoarea casei este 1.2 milioane!

Casele cu adeavarat scumpe incep de la 10milioane in sus!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Vezi Monte Carlo... sau orasele mai pasnice, gen Lugano. Sau cam orice oras din Elvetia, haha. Nu ai zis nimic de paianjeni mortali si alte cadouri ale naturii australiene. Bine, mai slabut in capitala, dar totusi nu sunt de omis.

| gabriela19389 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mi-ai putea da detalii despre cum ai ajuns sa locuiesti in Australia? Daca se poate.
Multumesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gabriela19389):

Am emigrat legal cu familia acum 30 de ani.
Intra pe site-ul guvernului australian, cauti o viza care ti se potriveste conform varstei, educatiei, experientei si banilor pe care o ai si dupa ce-ti iei testul de limba engleza care-i obligatoriu si eliminatoriu, poti sa trimiti dosarul cu actele de emigrare la guvernul australian.

https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei raspunsuri valoroase si utile la astfel de intrebari, du-te frumos mataluta pe Quora. Aici o sa auzi numai fantasmagorii.