| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Cum este sa lucri pe raion de faianta și gresie, este greu?

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Realizezi faptul ca tu o cari si o depozitezi si la clienti,cine crezi ca le cara gresia pana la masina? unii le care ei, alti le cari tu, si sa iti treaca pana mana galeti de lavabila, gresie, saci de ciment etc pe un salar de mizerie, nu e rentabil.Asa gasisem un anunt "Sofer pe 3, 5 tone pe oras" sun, si imi spune ca trebuie sa transport faianta, gresie, lavabila, masti de ghiuvete, si etc.Cand il intreb cine le incarca, mi-o arunca "Pai tu, cine altul? " atunci ii spun frumos ca la munca pe care o fac, ma astept la cel putin 2000 de lei in mana plus program de 8 ore si bonuri, iti dai seama ca s-a suparat pe mine, nu?

| nicu991 a răspuns (pentru Liviu):

Toti angajatorii cer sa le stii si sa le faci pe toate iar cand vine vorba de platit cum trebuie...pauza, "nu vor domn'le romanii sa munceasca" asa ii auzi cand se plang prin diferite reportaje TV.

| Liviu a răspuns (pentru nicu991):

Da-i in mortisorii lor de maimutoi.Eu le-am zis clar, muncesc. 5 zile pe saptamana 8 ore pe zi pe un salariu de 1500 de lei. Daca vor suplimentar, sa angajeze alt om.Eu nu sunt dispus sa stau nici macar o centime din timpul meu pentru patron.Ce mama masi? Mai da 1 mil pe luna si te freaca 12 ore pe zi? da-i ca le bag acu carnea-n congelator.Am trecut eu prin multe din astea. "domne ca a venit tiru, sa il descarcam si mancam dupa " Ne lungeam de mancam la 2, si la 3 jumate cica plecam, dar nuuu, ca e program de vara si stam pana la 5, dar nu e problema, ca va platim.Plateau orele normale, si mai era una, se lucra sambata duminica obligatoriu, si iti dadea in cursu saptamani liber, deci?

| nicu991 a răspuns (pentru Liviu):

E fix slugareala. Si cand ma gandesc ca era pe-un forum o tipa care intreba cum sa gestioneze cheltuielile cu un venit de 7000 lei lunar iar altii strang banii aia in 3-4 luni.

| Liviu a răspuns (pentru nicu991):

MU*e de fac, bani aia nu ii iau, deci oare ce face ea?

| nicu991 a răspuns (pentru Liviu):

Mentionase ceva despre "firma IT", probabil programare ceva dar 2000 lei din cei 7000 erau pensie alimentara.

| Slow08 a răspuns (pentru Liviu):

Mi-a spus că în jur de 2000 dar nu stiu daca e serioasa firma.Am găsit un anunt pe net si mi-au spus sa ma duc cu cv la sediul lor.Mi-e teama și să nu fie țeapă și nu aș vrea nici sa imi rup spatele de la ridicatura.

| Liviu a răspuns (pentru Slow08):

Ma nene, intelege ca de 2000 de lei te pune sa faci si matani si flotari.Un salariu mai mic, dar munca putina sau mai deloc.E alegerea ta.Ai familie, copil, catel, purcel? stai frate pe putin cu munca spre deloc.Crezi ca daca iei cu 300 de lei in plus si ajungi acasa si dormi pe tine, te ajuta cu ceva? mai bine te mai strangi putin, dar ai si tu timp de iesit afara, de baut o bere, iti chibzuiesti mai bine bani si aia e.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toți "consultanții" ăștia de la raioane, erau mai proști decât mine, indiferent cât de nepriceput eram eu la lucrurile pe care voiam să le cumpăr.
Deci nu cred că e greu să dai omului câteva informații, mai ales dacă te duce scăfârlia, și înveți câteva specificații utile despre produsele pe care le prezinți.