| DDUCKX a întrebat:

Cum poti sa ajungi profesor ( de liceu)?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Absolvi o facultate, intr-un domeniu corespunzator unei materii din liceu si un modul sau masterat pedagogic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la o faculate unde se invata materia pe care doresti sa o predai!

| WhiteLife a răspuns:

Și la facultate alegi sa faci și modulul pedagogic, sau masterul și apoi te duci sa te angajezi și dai examenul de titularizare. Cu modulul cred cw poți sa predai la generala doar.

| unvecin a răspuns:

Prin 2006-2009 când am făcut facultatea era așa:
- ai materiile obligatorii pe care le studiază toată lumea
- poți să te înscrii la modulul psiho-pedagogic. Asta înseamnă niște materii în plus, examene în plus și practică pedagogică.
La final primești o diplomă cu care poți preda în învățământul obligatoriu (inclusiv clasa a X-a).

Pe urmă, când te înscrii la master poți să faci și partea a doua a modulului psiho-pedagogic, ca să poți preda și la clasele XI-a și a XII-a.

În rest, urmărești site-ul inspectoratului școlar județean și forumul profesorilor (http://forum.portal.edu.ro) ca să ai informații la zi cu privire la concursul de titularizare (prin concursul ăsta se face clasamentul între profesorii care vor să prindă posturi scoase la concurs).

Sunt reguli foarte clare, chiar dacă nu le știi niciodată pe toate, de aceea e bine să întrebi de fiecare dată când ai de luat o decizie. Succes!

(Am predat între 2009-2013, s-ar putea să se fi schimbat multe între timp... Știu că era vorba să existe un master special pentru profesori în loc de acele module... Poți să întrebi pe forum sau la secretariatul unei școli din zona ta.)

| Rihhana1 a răspuns:

Ai nevoie de facultate, master si pedagogie, in ani de zile ajungi profesor de liceu pentru ca ai nevoie de anumite grade.

| NorNegru a răspuns:

Salut! Pentru a ajunge profesor în învățământul preuniversitar (liceu) trebuie să faci modulul psihopedagogic, care se predă la facultate, în toți anii de studiu.

Succes!

| MrBascalie a răspuns:

Munca grea si studii multe. Noroc.