| M1989 a întrebat:

Daca este cineva care lucreaza la abator Germania. Am gasit sa merg la lucru in Germania la un abator. As vrea sa stiu daca este greu pentru un incepator munca de acolo?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia din abatoare se plangeau de salarii mici, au protestat si se asteapta o modificare in codul muncii german pentru a avea parte de un salariu german nu platiti prost.

| M1989 explică (pentru mgtow):

Era vb de 1100-1300 dupa retinerea cazari...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie la pacalitori! Daca este (la abator) unul Radu (Raducu), fereste-te!

| M1989 explică (pentru Salontanul):

Unul Florin si unul Lucian...am vazut ca au anunturi pe olx. Eu am vb cu Lucian. Au spus ca nu trebuie platit transortul inainte, si chiria ar fi de 200€ cu un alt coleg in camera.

| Salontanul a răspuns (pentru M1989):

Atunci, probabil, ca este bine. Incearca sa nu le lasi cartea de identitate! N-au voie sa ti-o retina decat cei de la politie. Oricum, daca ti-o opresc te poti prezenta la prima sectie de politie si spui ce s-a intamplat. Se intampla multe nereguli acolo. Aici sunt toate bune si frumoase. Cand ajungi acolo dai de dracu!

| M1989 explică (pentru Salontanul):

Pot opri cartea de identintitate pentru o perioada mare de timp sau sau doar pentru a face actele la primarie, contul, bancar si contractul de munca...toate se fac in Germania din ce am inteles

| Salontanul a răspuns (pentru M1989):

Actele se fac din prima zi (asa este legal) si CI-ul pot face o copie. Nu au de ce sa ti-o opreasca. Este ilegala retinerea cartii de identitate. Asta-i semn ca este ceva ilegal!

| M1989 explică (pentru Salontanul):

Si care ar fi scopul retineri CI pentru mai mult de o zi maxim 2?

| Salontanul a răspuns (pentru M1989):

Nu ti-l mai da deloc pentru a te tine legat de ei. N-ai citit ziarele ce se intampla cu multi deveniti sclavi? Bine! Eu nu inteleg de ce ca poti pleca si sa o lasi dracu de CI! Uite: https://bit.ly/2Ymhdb8

| M1989 explică (pentru Salontanul):

Multam mai bine imi caut in alt domeniu, am gasit ceva tot cu contract la cules de fructe in Anglia 8.78£ la ora. Cred ca o sa merg in Anglia.

| Salontanul a răspuns (pentru M1989):

Nu asta-i problema. In orice domeniu a-i merge trebuie sa fi atent la amanunte. Ti-o spune un om batran, trecut prin viata. Succes!

| M1989 explică (pentru Salontanul):

Multumesc. Am vazut ca ai dreptate cu abatoarele, sclavie si batjocora, tot din partea Romanilor.

| Salontanul a răspuns (pentru M1989):

Sa fii sanatos!

| Frank51 a răspuns:

Pe ce post?

| M1989 explică (pentru Frank51):

Etichetat,ambalat,cantarit...nu stiu sigur...ar fi prima data cand as merge sa lucrez intr-un abator.

| Frank51 a răspuns (pentru M1989):

Cu siguranță este mai ușor decât într-un abator românesc, și salariul este de 4x mai mare.

| M1989 explică (pentru Frank51):

Mama lucreaza la abatorul din Timisoara si are salariul de 2500 de lei. Ar fi aproape inca un salariu in Germania.