| Purcarean_Cosmin_1964 a întrebat:

Daca eu imi doresc sa ma fac operator cnc si am intrat la un liceu tehnic pot sa ma fac sau nu mai daca fac o scoala profesionala?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de profilul scolilor, ce se invata in ele.
Pentru a fi operator CNC va trebui oricum sa faci specializare pentru fiecare tip de masina, separat (te vor trimite la curs de la locul de munca).

Bazele sunt insa la scoala, unde sa inveti tehnologia materialelor si prelucrarea lor, respectiv sa stii bine matematica (in special reprezentarile grafice, calcule de coordonate, geometrie si trigonometrie.

| Raducons a răspuns:

Este foarte bine asa, dar trebuie facut un curs dupa pentru operator cnc asta este valabil si la scoala profesionala, daca scoala profesionala este sponsorizata de o anumita companie sau grupuri de companii nu mai trebuie curs pentru ca se invata la practica acolo. Pe ei nu ii intereseaza liceul si doar sa stie ce are de facut angajatul, acum se cauta operatori si cu 8 clase asa merge si scoala profesionala, Liceul este bun facut pentru ca poate nu faceti o viata intreaga treaba asta si liceul va da o sansa de schimbare.