| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca fac liceul militar ce grad o sa am la sfârșit? Si daca nu am liceul militar făcut pot întra la academia militara? Cu ce ma ajuta liceul militar? O sa am un grad mai mare după ce termin academia? Si după terminarea academiei militare ce grad o sa am?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.La terminarea liceului militar nu ai nici un grad. Pentru a obtine un grad trebuie sa termini o academie militara (pentru ofiteri) sau o scoala militara de subofiteri sau maistri militari.
2.Liceul militar te ajuta sa intri la o scoala militara postliceala sau academie militara, sunt locuri separate la admitere pentru cei cu liceul militar.
3.Indiferent de profilul liceului absolvit (militar sau civil) la terminarea academiei militare obtii gradul de sublocotenent, cu exceptia cazului ca durata studiilor este de peste 4 ani, caz in care se obtine gradul de locotenent.

| sierra1 a răspuns:

~liceul militar ce grad o sa am la sfârșit? ~ zero, nada, nimic

| AndreySebY123 explică (pentru sierra1):

Aa deci totul consta in academie. Si ce grad o sa am la sfârșit de academie?

| sierra1 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Propunerea mea e: intră mai intâi la liceul că până termini tu, se schimbă tot ce afli azi

| CodrutElian1990 a răspuns:

Avantajul celor care absolva liceul militar este ca au sanse sporite sa intre in academia militara la profilul dorit. Pentru cei din viata civila academiile militare au locri putine si candidati multi.
Ian de la tara iar' bate campii. Nu exista academie militara din care sa iesi cu gradul de locotenent, decat ca medic, deoarece pentru a primi gradul de locotenent trebuie sa aiba un stagiu de sublocotenent de 3 ani. La terminarea a 4 ani de academie militara primesc gradul de sublocotenent.

| Zuzu1991 a răspuns:

O sa devii "influencer"
adica tot un fel de ajutor de bagator in seama big grin