| helpme1 a întrebat:

Salut, daca fac un curs de contabilitate trebuia sa am diploma de bac? Si de exemplu daca termin acel curs pot sa ma angajez ca si contabil sau ajutor de contabil?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ca sa ajungi contabil, ceea ce chiar nu cred ca o poti face fara facultate sau fara un master in domeniu, iti trebuie diploma de bac.

Motivul este ca, contabilitatea este considerata disciplina superioara si pentru a ajunge sa o practici trebuie sa demonstrezi ca ai terminat ceva care sa iti dea dreptul la asta.

E adevarat, poti sa faci inregistrari in numele unui contabil, dar niciodata nu vei putea semna documentele.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de serioase sunt cursurile alea, in principiu nu poti fara bac

| neutrino a răspuns:

Exista si astfel de cursuri pe care le poti face neavand bacul, dar contabil, cu drept de semnatura nu vei ajunge niciodata. Este adevarat ca, teoretic, ai putea fi angajat ca ajutor de contabil, dar nimeni nu va angaja un astfel de tanar, fara bac.

| Dintrebare a răspuns:

Cam toate cursurile cer diploma de bac. Dar cursurile alea care costa 500 de lei sunt apa de ploaie. Nu se invata nimic. Diplomele respective sunt bune doar pentru oamenii care deja lucreaza in domeniu si eventual au nevoie de diploma ca sa isi lungeasca CVul

| smart01 a răspuns:

Salut. Orice curs ca de cat serios iti va cere cel putin diploma de bacalaureat. Stiu ca cei de la ICG Sibiu organizeaza cursuri de contabilitate si este vorba despre un centru serios. http://sbinfo.ro/curs-contabil/