| Cristissilviu14 a întrebat:

Dacă învăț bine Adobe Premier si After Perfect,pot sa fac bani cu ele,si daca da, cum?
Sau Photoshop si Ilustrator.
Vreau sa invat aceste programe si sunt curios daca se poate face o carierea/ meserie din asta.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Prea puțin, nimeni nu te ia doar pentru asta

| siriusblack98 a răspuns:

De pe acum vreau sa iti zic ca sunt foarte neseriosi angajatorii in ce priveste aceasta nisa de lucru pe care vrei sa mergi.Cel putin la noi in tara, in strainatate sigur este altceva. Ca si web designul. Propuneri daca te uiti pe net la locuri de munca sunt mii, inclusiv joburi pe sistem de remote.Pretentiile lor sunt la cote uriase dar cand vine vorba sa iti faca acel contract legal de munca si sa plateasca, ei bine foarte greu. 95% vor sa stai 1-3 luni cu ei pe ''colaborare'' pana sa semnezi un contract.Ca sa le faci ce au nevoie apoi de multe ori esti pa. Singura metoda de a te angaja si a castiga bine din editare grafica si/sau web design (bag si web design pentru ca l-am dat exemplu anterior) este sa mai faci si altceva in firma respectiva pe langa astea doua. Poate suport tehnic IT, cunostinte de retelistica ceva.

| Cristissilviu14 explică (pentru siriusblack98):

Si ca freelancer?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cristissilviu14):

Poate ce sa zic sa prinzi lucrari periodice la vreo firma nou deschisa care are nevoie de serviciile tale.Zic nou deschisa pentru ca cei vechi au oamenii lor din IT buni la toate deja.Sau sa iti oferi serviciile persoanelor fizice care vor sa realizeze un proiect de orice fel care necesita ceea ce stii tu sa faci pe editare grafica si negociezi un tarif. Sa faci tu proiecte pe care sa le vinzi nu este rentabil. Foarte multa munca si doritori putini.Iar aia vor mai pe lucru de nimic.Nu vad ce altceva ai mai putea face ca freelancer pe ''aripa'' asta. Din partea mea oricum, tot respectul.Si eu sunt pasionat de tot ce inseamna editare foto/video/audio; web design; animatii.Doar ca e foarte greu in Romania sa iti castigi existenta numai cu atat.La orice firma iti cere sa stii mai multe, sa faci mai multe.Mie spre exemplu mi-au facut unii o oferta grasa ca tehnician IT la un studio de videochat. Dar cerintele lor pur si simplu depaseau cu mult ce stiu eu in materie de IT. La retelistica, programarea bazelor de date si coding nu ma pricep.