| Ady117 a întrebat:

Salut.
De mâine încep cursul de frizerie, coafor și în prima zi când am fost, a spus că trebuie să ne cumpărăm noi ceea ce ne trebuie. Mai exact ( ce nu se consumă ), cum ar fi foarfeca și pieptanele.
In afară de foarfecă și pieptăne, de ce mai am nevoie?
Și în afară de mașină de tuns, aia e clar că îmi trebuie

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia-ti o hartie si gandeste-te: de ce ai nevoie sa tunzi si sa barbieresti primul client?

Gandeste asa: daca-ti lipseste ceva, CLIENTUL NEMULTUMIT se va ridica nervos, nu te va plati, dar te poate pune si sa-i platesti despagubire (poate aduce nota de plata de la un salon de lux, unde- si de unde sa se deplaseze cu taxiul + salarul lui orar pierdut din cauza ta etc.). tongue
Totalul poate fi si cat de zece ori salarul tau de o luna!

| Ady117 explică (pentru Bula):

Nu e vorba doar de tuns și bărbierit.
Mai și coafez ( chiar dacă nu prea îmi place, așa este acest curs, dar când mă angajez, nu cred că o să coafez laughing )
Și n-am nevoie de o hârtie ca să țin minte ceea ce îmi trebuie...
Nu am zis că dacă îmi lipsește ceva, clientul nu va fi nemulțumit...
Eu doar am întrebat să știu ce îmi trebuie că poate îmi scapă ceva sau poate iau ceva în plus care se oferea de la curs, înțelegi?
Evident că știu și altele în afară de foarfecă, pieptăne, mașină de tuns, dar nu vreau să iau în plus sau în minus.
Dar nu-i cine știe ce dacă aș lua, în fine, sper că m-am făcut înțeles.

| Bula a răspuns (pentru Ady117):

Ca frizer, va trebui sa si barbieresti. happy
Deci vei avea nevoie si de bric, pomociuc, sapun si tavita sapuniera, prosoape, after shawe, etc.

In final, pana ce inveti, vei fi alaturi de un profesionist, care te va ghida.
Cel mai bine este sa te intelegi cu el/ea ce scule-, cand- si de unde sa-ti cumperi.
Sculele cumparate nu trebuie sa fie ieftine, trebuie sa fie de calitate, durabile si sa stea bine in mana ta.

| Ady117 explică (pentru Bula):

Da, în fine, o să întreb când ajung de ce am nevoie și o să cumpăr mâine probabil.
Oricum nu cred că am nevoie în prima zi.
Mersi pentru răspuns oricum.
Apropo, săpunul se termină, nu e infinit ca și foarfeca.
Infinit în sensul că o poți folosi mult timp. Înțelegi tu laughing

| Bula a răspuns (pentru Ady117):

Da, dar iti trebuie tot timpul. big grin

| Catrice a răspuns:

Tu crezi ca e nevoie doar de o singura foarfeca și un pieptene?!

| Ady117 explică (pentru Catrice):

Tocmai asta am întrebat... De ce mai este nevoie în afară de foarfecă, pieptene și mașină de tuns. Nu știu exact ce îmi trebuie, vreau un răspuns de la cineva care știe tot ce trebuie...
Oricum nu-i panică, că nu cred că îmi trebuie totul din prima zi.
Stai calm/ă.
Întrebarea ta e ridicolă...
Cred că nici nu mi-ai citit întrebarea și deja răspunzi...

| Catrice a răspuns (pentru Ady117):

Asa e, răspund la întrebări fără sa le citesc. laughing
Ca sa îți faci o idee, cauta pe net set frizerie/coafor.
Sigur ca în prima zi ar fi de ajuns ce ai deja și foarte probabil sa va spună în detaliu tipurile de foarfeca/pieptene de care e nevoie până la sfârșitul cursului.

| Ady117 explică (pentru Catrice):

Mă refeream la întrebarea în sine. Tu ai tras concluzia că eu credeam că, ca frizer îmi trebuie doar foarfecă și pieptăne, altfel ce relevanță mai avea întrebarea dacă nu întrebam ce îmi mai trebuie?
Tu în loc să-mi răspunzi ce-mi mai trebuie, mă critici pe mine. laughing
Dacă nu știi, nu comenta.