| Kizer a întrebat:

Salut.Deci, momentan sunt in perioada de practica de 15 zile la locul de munca. Daca renunt in aceasta perioada nu mai trebuie sa stau in preaviz 20 de zile? Sau daca trec de aceasta perioada si imi depun preavizul fiind in total 35 de zile lucrate, primesc salarul de pe luna respectiva?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Salariul il primesti exact pe numarul de zile lucrate, daca din astea 15 zile lucrezi 10, pe 10 zile iti iei banii, daca stai 35 de zile, pe 35 de zile iti iei banii. Diferenta e ca se calculeaza zilele lucrate pe luna respectiva, de exemplu, daca ai 20 de zile lucrate in total, si pe luna iunie prinzi 10 zile lucrate, pe aia iei banii, iar urmatoarele 10 zile daca le prinzi pe iulie, din nou atunci restul de bani. Nu iti calculeaza un total, depinde cate zile prinzi pe luna in curs lucrate. Si legat de preaviz, nu e ceva obligatoriu, stai numai daca vrei, in general cu preaviz se sta sa lasi "loc de buna ziua", tu anuntand ca pleci, ca angajatorul sa aiba timp sa caute om in loc. Dar, daca esti sigur ca nu te-ai intoarce la acel loc de munca, nu merita sa stai in preaviz, pleci cu demisia la zi, 3 nemotivate, dupa se desface contractul de munca, dar fiind acel contrat de munca, banii pe zilele lucrate ii primesti, chit ca pleci cu demisia la zi.

| Kizer explică (pentru MarianWLF):

Dar daca plec in perioada de practica nu mai apar nemotivatele nu? Practic perioada de practica e sa vezi daca iti place sa zic asa

| MarianWLF a răspuns (pentru Kizer):

Nemotivatele conteaza prea putin in ziua de azi, nevoia de mana de lucru e mai mare ca niciodata, nu te vor afecta in nici un fel, mai nou chiar primesc inapoi persoane plecate cu nemotivat, zic din ce vad zilnic, am colegi veniti inapoi.