| Monroe2017 a întrebat:

Din ianuarie merg sa ma angajez in armata si as vrea si eu mai multe detalii precum ce program de lucru ai, care sunt avantajele. Faza e ca vreau sa ma inscriu si la facultate la anul si ma gandeam daca pot sa o fac in acelasi timp cu munca la armata.Cine imi poate da mai multe detalii legate de armata si pareri?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E foarte grea. In primele 6 luni am crezut ca-mi dau demisia. Eram si un pic cam garsut. La 190 centimetri inaltime aveam cam 90 Kg. Apoi am slabit si m-am obisnuit. Ideea este ca eu am facut facultatea si acolo se facea instructie nu gluma si stateam in cazarma 24 din 24. Cat despre meritat: cum sa nu? Este o solda buna, haine, masa si gazda, o pensie asigurata. Poti trece de la simplu SGP (soldat-gradat profesionist) la subofiter sau maistru si apoi la ofiter. Depinde de calitatile tale si de vointa. Ti-am spus: "as lua-o de la capat daca as putea". Rahatii radeau de mine cand eram in armata si ziceau "APV-istule". Acum ma injura ca am pensia mare. Pa ce sa va fac mai retardatilor daca atunci cand se putea ziceati: "ce sa stau eu la ordin o viata intreaga?". iaca n-am stat o viata ci doar jumatate si am pensia dubla fata de a voastra. Stiu ca nu-i frumos sa ma laud dar merit. Cand altii stateau la chefuri eu strangeam din dinti pe dealuri si caram in spinare armele si ranitele soldatilor care picau. Astazi este altceva. Este mult mai usor. Daca ti-as povesti prin ce greutati am trecut poate nu m-ai crede. dar le-am invins cu rabdare si gandindu-ma ca maine va fi mai bine. Prea multe detalii nu pot sa-ti dau dar crede-ma ca e bine si astazi se face o armata mai usoara dar cu plecarile in afara tarii, mai periculoasa. Eu nu am vrut sa plec desi am avut cateva ocazii. Am refuzat.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Program de lucru in armata? Glumesti? Armata nu este institutie civila! Teoretic ai 8 ore dar practic se intampla sa sari peste alea 8 ore. Mai faci un serviciu sau doua pe saptamana si ai liber dupa serviciu dar ala dureaza peste 26 ore. E greu dar este si frumos. Daca as putea as lua-o de la capat oricand dar sunt prea batran. Cat despre facultate o poti face doar cu ID-ul. Nu ai timp sa mergi la facultate in aramata.

| Monroe2017 explică (pentru Salontanul):

Puteti sa mi dati mai multe detalii? e frumoasa viata in armata? merita sa lucrezi in domeniul armatei?

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nici nu se prea ating soldatii la dezamorsare. Acolo trebuie sa ai o experienta. Fac si ei exercitii si, probabil, in campul de lupta o si fac. Dar daca ne referim la dezamorsarile de pe teritoriu Romaniei, acestea se fac de ISU (Inspectoratul Serviciului de Urgenta) unde sunt angajati numai subofiteri si ofteri. Daca te uiti si la pompieri nici acolo nu vei gasi SGP ci doar subofiteri si ofiteri. Desigur si acolo vei gasi maistri-militari, ca am mai vorbit de asta, dar cu alte misiuni nu de dezamorsare. Dezamorsarea se face de catre cel cu mai multa experienta si impreuna cu unul care trebuie sa invete. Ofiterii au mai mult treaba cu evaluarea, cu actele, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

E! Nu stii ce inseamna dezamorsarea. Sunt o gramada de operatiuni. Dezamorsarea in sine o face subofiterul. Dar transportul munitiei o fac SGP-istii. Unele tipuri de incarcaturi devin instabile si sunt periculoase si dupa dezamorsare. Apoi SGP-istul sta lanaga subofiterul care face desurubarea focosului si tine de proiectil. Apoi cand se aduna munitia dezamorsata poate merge sa puna trotil, fitil si capsa pentru explodarea ei. Si asta este o operatiune periculoasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

La penitenciare ofiterii nu au mare risc dar apartinand de ministerul de justitie au salarii mari si n-ai ce le face. Cand a zis PSD-ul sa le impoziteze suplimentar au sarit de 4 metri ca se afecteaza independenta justitiei. Asta-i tara, asta-i poporul!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Ofiterii din penitenciar nu lucreaza direct cu puscariasii ci cu subofiterii de paza. Doar comandantul penitenciarului si (nu mai stiu acum daca sefii de tura sunt ofiteri) are un stres mai mare dar neimportant in balanta cu agentii (subofiterii) care lucreaza direct cu puscariasii.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

E, na! Si ce? Crezi ca este usor sa repari o masina in campul tactic, sau este usor sa repari iarna, sau este usor sa repari o arma in frig si ploaie, etc?

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Nu-i problema! Cat ma mai pricep iti explic. Eu sunt un pic rupt de realitatea moderna a armatei. Au trecut circa 17 ani de la iesirea in pensie. S-au schimbat multe. Mai activez pe forumuri si grupuri militare pentru a ma tine la curent dar e greu cand cei din armata te considera civil, deja. Nu mai spun multe lucruri noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Ma bucur! Daca as putea as lua-o de la capat oricand. La inceput, cand am intrat in Academia Trupelor de Uscat Sibiu, nu mi-a placut. Era si mai greu. In primele 6 luni am vrut sa fac cerere de trimitere la trupa dar trebuia sa platesc scolarizarea. Apoi am indragit arma si iaca: am si iesit la pensie de acolo. Imi pare rau ca m-am grabit cu pensia. Mai puteam sta macar 8-10 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Monroe2017):

E foarte grea. In primele 6 luni am crezut ca-mi dau demisia. Eram si un pic cam garsut. La 190 centimetri inaltime aveam cam 90 Kg. Apoi am slabit si m-am obisnuit. Ideea este ca eu am facut facultatea si acolo se facea instructie nu gluma si stateam in cazarma 24 din 24. Cat despre meritat: cum sa nu? Este o solda buna, haine, masa si gazda, o pensie asigurata. Poti trece de la simplu SGP (soldat-gradat profesionist) la subofiter sau maistru si apoi la ofiter. Depinde de calitatile tale si de vointa. Ti-am spus: "as lua-o de la capat daca as putea". Rahatii radeau de mine cand eram in armata si ziceau "APV-istule". Acum ma injura ca am pensia mare. Pa ce sa va fac mai retardatilor daca atunci cand se putea ziceati: "ce sa stau eu la ordin o viata intreaga?". iaca n-am stat o viata ci doar jumatate si am pensia dubla fata de a voastra. Stiu ca nu-i frumos sa ma laud dar merit. Cand altii stateau la chefuri eu strangeam din dinti pe dealuri si caram in spinare armele si ranitele soldatilor care picau. Astazi este altceva. Este mult mai usor. Daca ti-as povesti prin ce greutati am trecut poate nu m-ai crede. dar le-am invins cu rabdare si gandindu-ma ca maine va fi mai bine. Prea multe detalii nu pot sa-ti dau dar crede-ma ca e bine si astazi se face o armata mai usoara dar cu plecarile in afara tarii, mai periculoasa. Eu nu am vrut sa plec desi am avut cateva ocazii. Am refuzat.