| anonim_4396 a întrebat:

Salut, doresc sa fac facultatea pentru protectia mediului din Cluj, pentru cineva mai cu experienta mi-ar putea spune cam ce ar insemna o cariera in protectia mediului si cam cat de greu ar fi? (in Romania)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru cineva cu experienta prin UBB iti spun ca este pierdere de vreme. Ramai cu diploma si esti somer. Nu poti gasi ceva serios de studiat? Banuiesc ca vrei sa intri la buget. Iti risipesti sansa la studii superioare in regim bugetat. Pe bani poti face cate vrei chiar si in paralel.
Sfatul meu este sa cauti ceva serios. De la UBB numai dreptul ar fi, matematica si literele. Si la FSEGA mai au ceva finante banci petru cei care vor sa lucreze in banca. In resta sunt facultati de umplutura. Vei lucra unde vei apuca pe un salariu minim pe economie. Nici macar nu iti vor cere diploma de licenta pentru ca nu se cere pe piata muncii. Te vor angaja doar cu diploma de bac. Daca nu iti convine restul de la UBB mergi in armata sau cel putin la scoala de politie. Asta daca nu vrei sa faci o scoala doar pentru diploma. Si medicina este o varianta. Sunt atatea variante mult mai serioase decat multe facultati din Cluj.

3 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa te duci la aceasta facultate dacă îți dorești sa fii implicat cu protecția mediului. Da, e posibil sa nu fie multe joburi in domeniu, fiindcă in țara nu îs curioși de protecția mediului. Da eu cred ca lucrurile o sa se schimbe, sunt atâtea proteste in lume pentru protejarea mediului. Dacă ii pasiunea ta eu te sfătuiesc sa te duci sa înveți mai multe. Orice cariera alegi trebuie sa fii pregătit sa nu meargă cum ai sperat tu înainte sa începi, sunt prea mulți studenți și nu destule joburi in fiecare profesie. Dar asta nu înseamnă ca nu trebuie sa îți urmezi pasiunea.

| CristianMarian1123 a răspuns (pentru Clarity):

Multumesc pentru sfat, o sa incerc sa gasesc unul in tara deoarece chiar apreciez natura mult si pe langa un hobby de mic copil as putea sa ajung la un job chiar daca nu sper la salarii mari in Romania mi-e ok unul decent cat timp fac ceea ce-mi place.

| Clarity a răspuns (pentru CristianMarian1123):

Dacă chiar apreciezi atata natura, poate poți sa faci ceva pentru ea in timpul liber. Citește și vezi ce se întâmpla cu climate change. Succes.