| wolfy_7097 a întrebat:

Salut dragi băieți si fete, sunt in imposibilitatea de a lua o decizie corecta din punct de vedere al vieții
Recent am primit un loc de munca in strainatate bine plătit, mai ales ca stiu limba respectiva doar ca nu știu in materie de lucru, nu am lucrat in construcții niciodată. Sefu mi-a zis ca voi fi mai mult pe post de translator plătit cu 10€ la ora in mână, ideea este ca si aici am un loc de munca foarte bun. Stau la pacanele primesc 2355ron in mână si nu fac mai nimic, exact sunt si angajat care nu plătesc eu angajamentul, idee e ca daca plec nu ma mai pot întoarce, ma descurc, sunt singur am 30 de ani dar parca totuși vreau mai mult de la viață mai ales ca aici nu am pe nimeni si tot tineretul pleaca din țară. Imi este frica ca in caz de da iar o pandemie si se vor bloca granițele rămân blocat aici și nu se vede bine viitorul și asa am ajuns la 0 din cauza pandemiei și ca totul a fost închis, voi ce ați face?

Mulțumesc poate ma ajuta cineva cu un răspuns si o părere

Sa menționez mai clar, tara in care plec este Germania, stiu perfect limba, nu plătesc cazarea.

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Esti intr-un fel la rascruce de drumuri. Ori continui ca inainte ori schimbi ceva, cu schimbare vine si experienta vietii. Daca pare un job stabil eu m-as risca. Granitele sunt deschise momentan, daca tot in EU pleci, vei avea optiuni sa te intorci in caz de urgenta, gandeste putin pozitiv, multe tari din vest au restrictii diferite de Romania. cam asta e parerea mea.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramai acasa si cumparati un apartament daca nu ai

Bula
| Bula a răspuns:

In Germania, salariul minim BRUT este de 8.50 euro /ora, ceea ce inseamna cca. 6 euro net/ora.
Un salar de 10 euro/ora NET este unul bun de inceput, mai ales daca ti se asigura si cazare gratuita.
Insa, va trebui sa ai mare grija la clauzele contractuale de munca, iar contractul sa fie inregistrat si la ministerul muncii din Germania!
Clauzele esentiale sunt: asigurarea de sanatate si ceea sociala cuprinse, respectiv numarul de ore de lucru stabilit cu exactitate! Intereseaza-te de aceste aspecte, inclusiv programul de lucru, locatia unde vei munci (fata de locul cazarii), de plata orelor suplimentare, precum si de alte detalii "mai ascunse".

suntserios
| suntserios a răspuns:

10 euro e minimul pe economie probabil in statul in care vrei tu sa pleci si sigur chiria te va costa jumatate din bani pe putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș pleca nu acum, ci ieri! Ce mai aștepți să ajungi la 60 de ani să nu te angajeze nimeni, să cerșești aici mărirea pensiei de la guvernele care o să semene cu cel de acum?
Sunt 5 milioane de români în Europa. O armată de 5 milioane de români a invadat UE. Poți fi i tu unul din ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca stii germana ca pe romana (adica foarte perfect), e clar.
In constructii inveti destul de repede, sunt procedee foarte simple. Conteaza doar sa tina fizicul cu tine.
Nu te gandi ca pleci pe santier in Germania, si te intorci insurat. Acolo e viata sociala mai proasta decat in tara, stai cu aceiasi 20 de colegi, de la plecare si pana la intoarcere.
Daca serviciul actual este legal (cu taxe platite), atunci mai ramai aici, macar pana trece situatia asta cu COVID.
Pe de alta parte, 1600 euro sunt bani mult mai multi.
E decizia ta.

| siriusblack98 a răspuns:

10 euro pe ora e foarte putin.Am primit oferta de vanzator la un mic butic din strainatate pe 12 euro/ora si mi s-a parut putin.Tu la pacanele n-am inteles ce esti sau ce faci pentru aia 23 de milioane dar in fine.Totusi din cate inteleg n-ai nimic de pierdut.Cauta-ti un loc de munca in strainatate dar nu cu 10 euro/ora ca nu te descurci singur acolo.Doar daca iti ofera firma cazare si o masa pe zi, ca sa strangi ceva bani.Altfel traiesti de pe o zi pe alta.Si nu pleca decat cu contract de aici.Ca asa pe vorbe multi au ajuns la cules de capsuni sau sparanghel cu pusca la ceafa.

| JicaContra a răspuns:

In rrrominica 10eu pe ora pare enorm
in strainezia e un rahat cu ochi 1600eu pe luna, pentru ca e putin peste salariu minim, si acolo o chirie de 800eu e intr-o camera de ULTIMUL RAHAT, si un internet DE RAHAT costa 100+euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 euro pe ora in mana e putin. Cred ca e venitul minim pe economie. Nu te duce pe vorbe, ca poti lua teapa.

| wolfy_7097 explică (pentru anonim_4396):

Mersi, am. uitat sa menționez ca e la sigur, am si prieteni acolo si neamuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolfy_7097):

OK.Dar tot e putin 10 euro pe ora.

| wolfy_7097 explică (pentru anonim_4396):

10€ pentru început a zis, cazarea gratis atât, la pacanele stau pe scaun si dau bani fac situația la ele si atât mai nimic greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolfy_7097):

Suna bine. Tu alegi.