| F3d0x a întrebat:

Este normal sa regret ca n-am ales profilul mate-info intr-a noua, desi sunt in clasa a XIa?
Eu mi-am ales profil de stiinte ale naturii crezand ca era cel mai bun si de asemenea imi doream mult sa devin doctor, insa mi-am dat seama ce inseamna sa faci facultatea de medicina cu adevarat...
Am avut media 8.60 la E.N. deci puteam sa intru lejer la mate info in mai multe licee.
Ce-as putea face in legatura cu asta acum ca sunt in clasa a XIa.
Nu as mai dori sa fac medicina deoarece este mult prea grea si stresanta...ce as mai putea iesi de pe profilul de stiinte ale naturii?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu iti recomand sa recurgi la un transfer!---trudeste la matematica, rezolvand exercitii cu grad de compexitate mai mare decat faci la scoala.Nu uita de fizica si chimie!--- ai nevoie de ele in anul I la facultatea de constructii de masini, facultatea de autovehicule rutiere, mecatronica si mecanica.

| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa te transferi din semestrul al doilea, dar vezi ca nici la mate info nu e asa de usor(mai ales la bac ma refer), daca nu te pricepi la materiile de baza.

| F3d0x explică (pentru Sn4k3):

Stiu dar ce sa mai fac doar intr-un an jumate.Am pierdut prea mult. Oricum bacul nu e vreo problema.Mai ales ca am vazut ca foarte multi de la mate info iau note mai mari la matematica decat cei de la stiinte ale naturii(desi este mai greu la ei).

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Crezi ca matematica m1 si informatica sunt mai usoare?

| Alphahkbg a răspuns:

Poti face o cerere la secretariat prin care doresti sa te transferi la alt liceu, tine cont ca te va da boboc la mate-info si va trebui sa dai din cate stiu un examen pentru a demonstra ca esti capabil, cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu directoarea de la liceul tau.

| F3d0x explică:

Matematica este matematica.
M1 este doar un nivel mai ridicat fata de M2+ care se da la stiinte, nu vine cu nimic mai nou...
Iar informatica sincer, chiar daca as fi vrut sa merg pe mate-info nu m-ar fi interesat asa de mult...nu m-as vedea stand cu curu' pe scaun toata ziua bagand un cod pe calculator, nici n-as fi urmat o facultate de informatica, ci inginerie, mai ales mecanica deoarece ma pasioneaza mult ce tine de mecanica si autovehicule.

| kagom3 a răspuns:

Te poti inscrie la ce facultate vrei tu (limbi straine, psiho, drept, inginerie etc) iti spun din propria experienta (sunt anul 3 la facultatea de psihologie si am fost la profilul filologie in liceu) ca nu prea conteaza ce facultate faci...te inscrii la care vrei tu, ideea e sa faci fatahappy

| augustmai87 a răspuns:

Ai acelasi oportunitati ca la mate info, eu sunt la mate info si e cam acelasi lucru, stiu multi de la m-i care s-au transferat la stiinte pentru a da bacul mai usor si s-au dus pe informatica mai departe.