| FaraNumePls a întrebat:

Salut, eu am un plan cam ciudat pentru viitor, acela este să termin liceul si facultatea si sa plec in Canada, stiu ca este cam nebunesc, dar atunci când voi pleca aș fi adult, ideea este că eu urmez liceul de profil mate-info si facultatea va fi tot în genul acesta de profil si vreau sa lucrez in domeniul IT si vreau sa va întreb:
-se merită să plec in Canada? Dacă nu spuneti-mi unde, ca în țară nu voi rămâne
-pe lângă limba engleza mai trebuie să știu și alte limbi? Ca stiu ca se vorbesc mai multe limbi.
-cam ce salariu aș lua pe lună acolo? ( o sumă cu aproximație)
Mulțumesc anticipat, dau funda celui mai bun răspuns si pentru cei care vor să își bată joc ii sfătuiesc să își bată joc de ei. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| nopainkiller a răspuns:

Salut,Razvane!
De ce spui ca este un plan ciudat sau nebunesc, nu este deloc! Canda este perfecta, plus ca se gasesc programatori de succes acolo!
In domeniu IT se castiga foarte bine, e printre cele mai bine platite domenii!
Si sa estimam salariile, daca in Romania in domeniul IT salariul unui angajat este aproximativ 4.200 € pe luna, in Canada cu siguranta este mai mult, estimand cu aproximatie 10.000€!
Eu un gand bun sa stii, nu-l considera nebunesc sau rau!
Cu totii avem vise si planuri pentru viata! Ca exemplu marele meu vis este sa ajung in Las Vegas si sa fiu un luptator UFC, si pentru asta ma antrenez din greu si lupt pentru visul meu!
Sfatul meu este sa ai incredere in tine si sa iti urmezi visul!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai mergi la liceu, apoi la facultate si apoi aplici pentru emigrare in Canada, ca-i destul de greu sa pleci acolo fara nici o experinta in nici un domeniu si mai ales fara bani sa te intretii.
Oricum, Canada nu te primeste sarac si fara experinta, ori esti super bun profesional, ori esti bogat si atunci, ti se deschid usile.
Deci, pune mana si trage tare cu invatatul sa poti sa intrii anul asta la un liceu bun, rupe carte in cei 4 ani ca sa poti intra la o facultate buna si apoi sa ai sanse sa pleci afara!

| FaraNumePls explică (pentru Violleta2022):

Buna, am uitat un amănunt laughing
Voi face facultatea acolo, acum părerea ta este aceeași?

| Violleta2022 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Ai parinyii milionari?
Pentru ca o facultate in Canada, America si Australia costa 25-30.000 dolari/an, fara cheltuielile de cazare, masa si intertinere.
deci, cu ce platesc parintii tai toata facultatea din Canada?

| FaraNumePls explică (pentru Violleta2022):

NU sunt milionari dar gasisem niste facultati cu plata de 2000 euro sau 500 C A D si cred ca in timpul meu liber pot munci ceva banal cum ar fi sa dau meditati copiilor, nu stiu zic si eu. Cu casa sigur gasesc eu ceva dragut in care sa stau cu chirie, eu vreau sa invat la UNIVERSITY OF ALBERTA si acolo intretinerea costa vreo 700 C A D
dar scoala inca nu stiu cat dar cu siguranta o gramada dar mai am 4 ani pana la plecare, deci totul este posibil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Nu exista nici o facultate cu 2000 Euro, asta este in imaginatia ta de copilas.
Tu esti copila mic, care nu poti face diferenta intre 2000 euro si $25.000 si chiar nu glumesc! Asta este taxa anuala pe care trebuie sa o platesti la o facultate in occident.
Cu 2000 euro, stai tu acasa in Romania, si fa-ti orice facultate vrei.
Nici acum, nici peste 4 ani si nici peste 40 de ani nu se poate ieftenii o facultate dupa cum doresti tu.
Poate este bine sa fii realist, sa stii ca nu ai sanse sa faci o facultate in occident daca parintii tai nu au venituri foarte mari s ate suporte, ori tu nu esti vreun geniu, care in anii liceului ajungi pe la olimpiade internationale de matematica sau fizica si te faci remarcat si atunci, posibil ca cineva sa-ti ofere o mana de ajutor.
In rest, nu mai visa cu ochii deschisi, ca esti departe de realitate, am terminat de platit pentru fii-miu acum 4 ani si inca mai am rate la banca pentru banii astia.

| CuriousStuff a răspuns:

Se merita dar Canadienii nu prea recunosc facultatile facute in Europa, deci daca vrei diploma va trebui sa faci scoala si acolo cel mai probabil, sau oricum sa dai multe examene pentru echivalare. E o tara foarte frumoasa cu oameni foarte prietenosi, asa ca e o alegere foarte buna.
In functie de zona in care vrei sa mergi, trebuie sa stii Engleza, Franceza sau ambele, in unele zone se vorbeste doar una, in altele se vorbeste combinat, marea majoritate a canadienilor (vreo 90%) inteleg si vorbesc engleza, dar sunt zone in care se cere si franceza. Poti sa cauti pe net aceste zone.
Salariul o sa-l vezi acolo, oricum mult mai mare decat in Romania si chiar Europa.

| WangLouis a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu merita sa pleci din tara avand in vedere faptul ca aici este mare nevoie de oameni ca tine. Chiar daca pleci si stii limba engleza este de ajuns iar privind salariul se castiga destul de bine si aici in tara.
Stiu ca nu e raspunsul la care te asteptai dar eu sunt in potriva tuturor celor care vor sa-si lase tara unde au crescut si au invatat meserie doar sa se duca la altii si sa faca bine...chiar eu zic sa te mai gandesti...TE ROG!