| RobertG101 a întrebat:

Salut.
Eu ma voi muta in curand in Germania din martie si m-am gandit ca din februarie sa incep sa invat limba aici si sa termin acolo. Eu ma pricep sa fac doua lucruri pana acum: sa spal vase si sa fac masaj. Mai intai m-am gandit sa-mi incep cariera la spalat vase la un restaurant de acolo si dupa aceea sa ma axez pe un curs sa fac masaj in sens terapeutic la spital dupa aceea. Cam asta ar fi planul meu de viitor.

Intrebarea mea este: credeti ca as putea sa traiesc doar din spalat vase?
Si voi ce planuri aveti de viitor?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Locuiesc in Germania de 2 ani. De fel sunt profesor de Ed. Plastica / Artist Plastic, desi pe langa pictura pe care o fac, lucrez la o firma nemteasca. Este o spalatorie echologica care apartine de spitalul judetean. La mine la firma au nevoie de angajati inca, mereu anuntul lor este in ziar (Widi Textil te poti uita pe internet). Aici platesc cu 10 euro/ora. Si au 3 feluri de contracte: la 4 ore, 6 si 8 ore. Contractul nedeterminat se ia abia cand implinesti 2 ani. Eu voi intra in posesia lui la finalul lunii Mai. Desi limbile necesare pe care le cer la angajare sunt : pe langa germana, ar mai fi greaca, rusa, poloneza, turca... deoarece cam aceste natii lucreaza la noi. Cand m-am angajat in 2015, nu stiam germana, cu toate ca stapanesc foarte bine lb greaca, ca sa pot invata ceea ce a trebuit de la colegii mei.

Poti trai, desi ai mare grija cu angajarea intr-un restaurant. Daca vei merge la un proprietar turc, grec sau romanesc vei fi jigmanit si fraierit. Au fost si sunt romani care inca au probleme cu plata pe ora cat si orele de munca infinite. Nu vei fi doar un spalator de vase, vei face si altele prin bucatarie. Am lucrat ca spalator de vase intr-o taverna greceasca din Germania si pot spune ca ma platea 30 euro per seara. Nu spalam doar vase, ci ajutam si in bucatarie si serveam clientii. Mi-au promis atat de multe ca imi va face contract si de fapt eu lucram la negru si tot imi amana evenimentul. Plus ca imi oferise si locuinta vai de mama ei si mancare. Pe locuinta imi oprea cica din salariu, o jigmaneala de 600 euro pe luna pentru 12-15 ore de lucru fara nici o asigurare, fara nimic. Asa ca am renuntat si am plecat. Mi-am gasit in ziar la o firma germana unde nu mi-a cerut limba germana, am facut cursurile intre timp.

In Germania, legal, se plateste de la 8, 80 euro per ora. Oriunde ai merge. Cel care te plateste sub il poti reclama la Zoll un fel de Fortele de Munca. Cu toate ca vei avea probleme tu cat si proprietarul. Ca sa eviti chestiile astea, ai putea amana plecarea in Germania si te-ai apuca zdravan de germana ca te poti angaja la o fabrica germana, aici se plateste cel mai bine. Intr-o luna nu vei putea invata mai nimic din limba. Ai rabdare. Macar vei pleca sigur si nu vei avea probleme dupa, decat sa stai cu stres.

Gasirea unei locuinte nu este ca in Romania la primul anunt din ziar gasesti casa si ai si putut inchiria a doua zi. Trebuie sa ai pe cineva rude, prieteni, cunostinte care locuiesc in Germania pentru a de gazdui timp de 3 luni pana la gasirea unei locuinte. Aici la nemti, proprietarul iti cere fluturasii pe cele 3 luni lucrate, contul de la banca si 2-3 chirii anticipate. Sunt foarte putini proprietari care nu iti cer chestiile astea, cat nici banii in avans. Cu toate ca unii dau si in rate acest avans (kaution cum se mai numeste in germana).

Iar ca sa faci masaj, nu doresc sa te bag in ceata, posibil sa ai nevoie de un Ausbildung, adica de nise cursuri de specializare cu diploma pentru a te putea angaja ca maseur in reflexoterapie.

Poti intra pe grupurile cu romani de pe Facebook care deja locuiesc in Germania. Aici sunt sansele slabe. Sunt eu in Germania, dar unii care au mai multa vechime aici, cunosc mult mai multe despre aceasta.

Daca tot vrei la un restaurant, te sfatuiesc sa mergi la unul care are proprietar neamt, caci acesta nu va fi escroc cu tine niciodata. Germanul este corect.

Ca si incheiere. Ceea ce faci peste 8 ore se platesc extra, la restaurantele cu probleme poti face mai mult de 8 ore si sa lucrezi cu un salariu de mizerie.

Chiriile in Germania difera de la land la land. In orasul unde locuiesc eu, in Lüdenscheid fie centru, fie in afara orasului, preturile incep de la 150 euro in sus (fara utilitati).

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

Chiria in Germania depinde de orasul in care stai. Oras mic, apartament mic, la periferie, la comun, poate 300 euro. Oras mare, poate 1000 euro.
Salariul de spalator de vase e acelasi. Sa zicem ca ai 800 euro pe luna. Daca traiesti in oras mare si scump trebuie sa dormi sub cerul liber. In schimb, in orase mici sunt restaurant putine si probabil se cauta mai putin spalatori de vase.
Mai exista si masini profesionale de spalat vase.
Sper ca cineva sa-ti poate spune mai exact cit e un salariu. De ce nu cauti pe google?
Daca ai de exemplu o partenera, atunci imparti cheltuielile gospodariei la 2. S-ar putea ca ea sa aiba salariu sa te tina pana cand studiezi sau iti iei serviciu.
Nu e usor.

| Santo2190 a răspuns:

Da poti daca esti singur poti sa traiesti... daca iti iei familie cam greut.dar o sa muncesti, nu o sa stai.