| coadadematura a întrebat:

Salut
Eu vreau sa dau la academia de politie anul acesta. Din cate am inteles de la multe persoane, testul psihologic este greu si nu se trece usor. Imi puteti spune in ce consta acest test psihologic? Aveti si exemple de teste? Eu nu am gasit pe internet deloc.

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Nu te stresa de psihologic.
Examenul este de tip grila.
Sunt grupuri pentru admiterea la politie unde sunt exemple de teste psihologice.
(Personal, nu am facut teste psihologice inainte - nici nu au existat probleme)
Recomandarea mea este sa pui accent "mai tare" pe sport (proba sportiva este notata) si pe materiile de examen - Ro/En/Ist)winking

| Drew_Crysty_1987 a răspuns (pentru catalin09023):

Salut! cam in ce consta testul psihologic?

8 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Acele persoane nu te-au lamurit?
Testul psihologic nu este grila de la scoala de soferi.

| coadadematura explică (pentru Yuoia):

Sincer, nici nu am dat psihologic pentru scoala de soferi
?

| Nobody04 a răspuns:

Iată în ce constă aceste probe:
- testul care evaluează gândirea logică,aptitudinile verbale,numerice,tehnice,spațiale,de învățare,organizatorice;
Candidații sunt testați și pentru a depista cum se descurcă să lucreze contra timp.
- chestionarul de personalitate. Cu ajutorul acestuia,psihologii își dau seama cât de matură este persoana în cauză,cât de responsabilă este,cât de motivată,dar și cât se descurcă să comunice în situații de criză;
- testul situațional. Aceasta este de fapt,o probă de grup,care conține o examinare teoretică și una practică. Este indicată pentru a afla cât de bine se descurcă persoana respectivă din postura de lider,dacă știe că îndeplinească anumite sarcini, dacă poate lucra în echipă sau dacă reacționează corect sub presiune.
Pe lângă aceste teste psihologice, candidații trebuie să susțină și un interviu de evaluare și orientare. Cu ajutorul acestuia, psihologii pot afla dacă persoana respectivă își dorește cu adevărat o carieră militară și ce stă la baza alegerii acestei meserii. În plus, în acest fel se depistează candidații care nu sunt coerenți în exprimare sau cei care au anumite defecte în vorbire.

| RxTx a răspuns (pentru Nobody04):

Discriminare! Daca ai defecte de vorbire dicție de ce sa fie discriminați!?

| Nobody04 a răspuns (pentru RxTx):

Ei știu mai bine. Oricum discriminarea e la ordinul zilei în România. Începând de la discriminarea rasială, cea de sexe și până la cea mai penibilă discriminare, toate astea reprezintă "normalul" românesc. Gen...multora li se par corecte aceste lucruri.
Nu am putut intra la școala de poliție din cauza motivului (prostesc din punctul meu de vedere) că eram sâsâită. Am acceptat că viața e crudă și că mintea multora este foarte îngustă.

| catalin09023 a răspuns (pentru Nobody04):

Ma indoiesc ca acesta sa fie motivul pentru care nu ati reusit sa intrati. Scoala de politie nu are interviuwinking
Exista:
1) testare psihologica- intrebari grila. (din care nu poate sa reiasa ca sunteti sasaita)
2) proba sportiva (unde este evaluata performanta fizica si nu vorbirea)
3) proba scrisa (test grila)
4) proba medicala;

| Adelina_Mihaela__rnUz a răspuns:

Cine spube sa nu se streseze!
E cea mai mizerabila forma de discriminare!
Nu stii rezultatul nu exista un barem un punctaj,iti da caificativul INAPT - cine nu intelege Esti prost treci acasa? Adica de unde rezulta ca tu esti INAPT din niste intrebari din care rezulta ca tu esti un om normal, sau din completarea unui puzzel, cine le da dreptul la acesti pshiologi sa te califice in acest sens, sa te discrimineze in cea mai josnic mod!
Daca ar fi niste specialisti, atunci nu ar exista acest sistem in care se introduc, oameni plini de frustari si, vedeti rezultatul competentei lor!