Întrebare recomandată | HTH a întrebat:

Folositi Linkedin? Imi spuneti cateva avantaje/dezavantaje?

Răspuns Câştigător
| mariusionut1992 a răspuns:

Un loc de munca poate sa apara de te miri unde. Cu siguranta Linkedin, fiind o retea profesionala creste sansele de a-ti gasi un loc de munca, atat in Romania dar mai ales in alte tari. Romanii inca mai au nevoie de putina adaptare, parerea mea. Nu ai niciun dezavantaj, niciun risc, tot ce pui acolo sunt date publice., majoritatea le poti avea si pe Facebook. Succes.

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Buna. LinkedIn-ul e imperios necesar atata vreme cat tii la brandul tau personal. Avantajul cel mai mare e ca ai ocazia de a filtra strict pe oameni cu aceleasi interese profesionale ca ale tale. La acesta, se adauga faptul ca e mult mai usor sa gasesti un proiect sau un job nou decat prin metodele clasice (ejobs, bestjobs etc). Iti recomand insa sa ai grija sa ramai un membru activ si sa adaugi constant profesionisti HR in lista ta. Dezavantaje nu sunt, daca nu abuzezi ca si timp (la fel si in cazul Facebook sau Instagram, etc etc).

| HTH explică (pentru TheAce):

Multumesc pentru raspuns. Prin "dezavantaje" ma refeream la. riscuri. Nu stiu cum sa spun, dar nu mi se pare foarte in regula sa imi incarc toate datele intr-o aplicatie. Voiam sa stiu cat e de serioasa chestiunea.

| TheAce a răspuns (pentru HTH):

Incarci doar date profesionale practic. La fel ca si in cazul CV-urilor online. happy

| HTH explică (pentru TheAce):

Bun. Si functioneaza? Si-a gasit cineva loc de munca in urma acestei inregistrari?

| mariusionut1992 a răspuns (pentru HTH):

Un loc de munca poate sa apara de te miri unde. Cu siguranta Linkedin, fiind o retea profesionala creste sansele de a-ti gasi un loc de munca, atat in Romania dar mai ales in alte tari. Romanii inca mai au nevoie de putina adaptare, parerea mea. Nu ai niciun dezavantaj, niciun risc, tot ce pui acolo sunt date publice., majoritatea le poti avea si pe Facebook. Succes.

| Violleta2022 a răspuns:

Linkedin nu este un site personal si nici de socializare, este un site profesional pentru joburi si oportunitati de joburi.
Acolo iti depui CV-ul si te prezinti cat poti tu de bine, scriind in sumar ce stii sa faci, la ce esti bun, ce programe stii sa folosesti colectezi, atasezi scrisori de recomandare de la fostii sefi ori companiile unde ai lucrat, pentru a dovedii cat de bun profesional esti.

Un CV foarte bun iti aduce joburi foarte bune!
Nu uitati sa puneti o poza cu voi, unde aratati foarte profesional in nici un caz una de la plaja, de la petrecere sau cu prietenii, pentru ca nu va va angaja nimeni.

Personal, pot confirma ca Linkedin este un site profesional foarte bun. Am primit oferte numeroase de joburi, chiar si in situatia in care nu am avut nevoie.

Companiile de recrutare "patruleaza" pe acest site, oferind joburi celor care se prezinta bine.
Dupa cum am spus, un resume bun (CV) face toti banii!