| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa urmez facultatea de drept si am nevoie de niste sfaturi.Este asa de greu cum se zice? Eu sincer imi doresc sa am meseria de judecator.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul este destul de greu pentru cineva care doreste sa fie un jurist bun si nu doar sa obtina o diploma.
Dupa licenta va trebui sa candidezi la Institutul National al Magistraturii, unde se intra greu (fiind multi candidati), faci aici 2 ani apoi trebuie sa reusesti la examenul de terminare, sa mai faci 2 ani de stagiatura si abia apoi poti fi judecator.

| darrio2007 a răspuns:

Este destul de greu, trebuie sa cunosti legislatia la sange.

| baru a răspuns:

Facultatea nu este grea. Dar sa intri la I.N.M. este nu greu, foarte, foarte foarte greu.

| sierra1 a răspuns:

"Este asa de greu cum se zice? "

- toceală la greu
- admitere cu examen
- jobul e din nou cu examen (ca judecător e o minune să ajungi fără proptele)

...dar nu te descuraja

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este greu dar merita. Daca inveti foarte bine in cei patru ani nu ar trebui sa ai mari probleme la INM. Am o vecina saraca care a terminat dreptul. Nu a intrat din prima la INM dar din al doilea an a intrat si a reusi sa devina procuror in cele din urma. Daca tragi tare poti reusi si fara relatii. Trebuie doar sa vrei si sa iti placa ce faci.

| Eugen80 a răspuns:

Da, e greu si pana la judecator... te omoara sfintii!

| Zorn a răspuns:

Trebuie sa ai o memorie de fier, logica si ambitie. Facultatea dureaza 4 ani din cate stiu eu, se intra pe baza de examen (cel putin, la Timisoara, Cluj, Bucuresti si Iasi asa se procedeaza). Daca vrei sa profesezi ca judecator va trebui ca, la finalul facultatii sa dai examen pentru admiterea la INM, care iar e foarte greu (trebuie sa iei minim nota 7). De asemenea, ca sa ajungi judecator trebuie sa ai un cazier perfect curat. Dupa ce esti admis la INM nu ajungi imediat judecator, ci va trebui sa participi la niste cursuri de formare profesionala pana sa ajungi.