| Costincostinabc a întrebat:

Salut, imi doresc sa devin Tehnician IT(cel care repara calculatoare.). Ce trebuie sa urmez pentru asta si am nevoie de matematica? Pentru ca nu prea ma descurc cu matematica!
Si daca se poate sa imi spuneti si ce salarii ar fi pentru acest job

2 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Nu ai nevoie de matematica, aia e necesară doar la programare. Pentru reparații / instalari de Windows trebuie sa ai cunoștințe. Iar pentru reparații sa știi putine noțiuni fizice (amperaje etc) și mult Exercițiu.

| cyberalex a răspuns:

Un bun tehnician IT are nevoie de cunoștințe in rețele (cablaje, configurare) configurari aparate (routere, switch-uri, etc) sisteme operative (nu doar window$), linia de comanda, instalare si dezmembrare PC, laptopuri, cu instalarea configurarea driverilor aferente, eventual virtualizare, comunicații, scripting, notiuni de electricitate (electronica) ar fi un plus valoare. Înțelegerea a celor de mai sus.
Sper ca iți dai seama singur dacă trebuie sau nu matematica.