| ItsMeMario a întrebat:

Salut, imi place tot ce inseamna calculator, sunt clasa a 9 a sunt la un liceu tehnologic (liceu slab), nu prea ma pasioneaza matematica, dar as vrea la facultate de IT inca nu m-am hotarat, mi-ar placea un job in care sa stau pe calculator si sa castig bani frumosi gen 500euro+. Problema e ca stiu deja ca la o facultate de IT iti trebuie ff multa matematica, deci daca ma puteti ajuta cu un sfat...

Răspuns Câştigător
| Vanqu1sh a răspuns:

Informatica e matematica si altele pe langa, sa-ti intre bine in cap, daca stii sa instalezi un windows, sa montezi un pc si alte lucruri basic nu inseamna ca stii informatica. Asa ca trebuie sa pui mana pe invatat, dar sa inveti intr-un mod logic nu doar sa inveti azi pentru maine si poimaine sa uiti.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Statul pe calculator nu aduce bani daca nu faci nimic. iar banii in IT cei mai multi se fac din programare, iar programare fara matematica nu prea se poate

| Nonameagain a răspuns:

Nu ai decit o solutie: invata matematica.
"Statul pe calculator" nu inseamna TPU si jocuri. Trebuie sa faci programare, scheme logice. Si fara logica matematicii, nu ai nici o sansa sa reusesti.