| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da exemple, de niste meserii banoase care nu necesita bac? Mentionez ca am 12 clase.Dar nu prea stiu sa fac nimic si nu stiu as vrea si eu sa stiu in mare ce se cauta pentru ca as vrea sa nu stau necalificat toata viata.Mersi.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tamplar mobila (de stil)
Constructor-prelucrator monumente funerare
Constructor seminee
In general: meseriile rare, unde poti face lucrari unicate, artistice (dupa 5-10 ani de experienta in domeniu).

| Adry05 a răspuns:

Fără bac? muncitor prin fabrică probabil

| eugenl a răspuns:

BAC-ul e necesar pentru o meserie. Sa castigi ban, fara sa fii angajat nu necesita BAC. Depinde ce domenii te atrag si poti gasi modalitati sa ocolesti BAC-ul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-am uitat la profilul dtale, ca să cunosc mai multe despre dta, căci doresc să te te ajut.
Am văzut că te-ai născut în 1997. Deci am cam 23 de ani.
Dta dorești exemple de meserii bănoase.
Eu îți dau exemplu de una. Instalator apă canal.
Am avut nevoie de reparat și schimbat 2 robineți și o baterie de duș îm baie.
A fost mult de reparat, a durat 2 ore.
Am plătit unui instalator de apă canal 200 lei.
E bănoasă meseria?
Dar nu prea stiu sa fac nimic, spui.
De la ani când ai terminat liceul, n-ai muncit nimic, căci spui că nu prea știi să faci nimic.
Mai exact nu știi să faci nimic, adică nu ai nici o meserie.
Dar în acești timp, în acești 5 ani nu ți-ai pus întrebarea asta?
Doar acum ți-a venit?
Dacă vrei să nu stai necalificat toată viața, ești într-o localitate orășenească, sau în apropierea ei,
Acolo trebuie să fie o școală de ucenici.
Sau sunt locuri de muncă, construcțiile, unde te poți califica la locul de muncă.
Acum ce vei face? Vei citi niște sfaturi de aici, despre câteva meserii, eu ți-am spus de instalator apă canal. Alții îți vor spune zugrav, căci și aceea este bănoasă. Și dta ce vei face? Vei căuta un loc unde poți învăța una din aceste meserii, sau te vei mai gândi 5 ani, care este mai bănoasă?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am conditie de sanatate mai delicata, am lucrat dar nu mult timp intr-o fabrica si mai apoi paznic.Am incercat sa lucrez si intr-un depozit dar necesita efort fizic acolo iar eu am o problema din nastere cam asta e problema.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar o meserie banoasa, inseamna teoretic o parte din fericire nu? Din multumire. Acum, aceste lucruri nu pot sa vina din nimic, decat din munca si straduinta. Iar acesti termeni din urma, pot sa fie echivalati si cu studiile, ca bacul de exemplu. Deci nu se prea poate asa usor, ca asa nu ar mai invata nimeni. Multi merg, fac o facultate si apoi tot la casieria de la profi ajung. Oricine ar vrea o meserie banoasa fara sa faca nimic.

Vorbind legal acum, dar daca intrii intr-o afacere cu droguri, proxenetism si alte lucruri de genul, sunt sigur ca o sa castigi mai multi bani decat ai crede. Insa... stim prea bine de ce nu face asta oricine.

Invata, da bacul, dezolvata-te si o sa vezi ca viata nu sta numai intr-o meserie unde sa muncesti o viata, ca mai apoi sa iesi la pensie si mai apoi sa urmeze... moartea. Nu trebuie sa fie neaparat asa.

Nu putem sa iti spunem o meserie si aia e, ca totul depinde de persoana. Fiecare are un alt drum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Șofer pe tir...in UE

| Vikaa a răspuns:

Te duci si faci postliceala si te faci asistent medical, e ceva.

| JamesWatson a răspuns:

Eu spună că ospătar. Pe lângă salariu faci bacșiș. Iar daca lucrezi la evenimente (nunti/botez/majorate) cei de la masa de care ai tu grijă iti dau minim 50 de lei. Plus daca lucrezi de Crăciun/Paște/Revelion faci o grămadă de bani. Și te și distrezi.