| anonim_4396 a întrebat:

imi puteti detalia urmatoare domenii de la facultatea de medicina din cluj. in ce consta si despre admitere.
- medicină
- asistență medicală generală
- balneo-fizio-kinetoterapie și recuperare
- radiologie-imagistică
Multumesc! big grin

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Pentru asistenta medicala-specializare
• Asistenţă Medicală Generală - si
• Radiologie şi Imagistică, Balneo-fiziokinetoterapie şi Recuperare, candidaţii vor susţine proba de concurs din BIOLOGIETEMATICA BIOLOGIE:

1. Sistemul osos
2. Sângele
3. Circulaţia
4. Respiraţia

Din tematică se exclud:

-aplicaţiile practice
-noţiunile elementare de igienă şi patologie
Pentru Medicină - candidaţii vor susţine proba de concurs din BIOLOGIE şi CHIMIE
• Medicină Dentară - candidaţii vor susţine proba de concurs din BIOLOGIE şi CHIMIEhttp://www.umfcluj.ro/......temmed2014