| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi voi alege specializarea ATI la rezidentiat in urmatoarea sesiune si am cateva intrebari la care nu a stiut nimeni sa imi raspunda.
Ca si rezident voi avea parafa cu cod sau codul se atribuie doar specialistilor?
Am facut voluntariat 10 ani in cadrul SABIF si as vrea sa ma angajez la Smurd. Este posibil sau poti doar cu specializarea urgenta?

1 răspuns:
| Feri5 a răspuns:

Ca să obții codul de parafă, trebuie să fii medic specialist! M-am documentat și știu bine ce spun! După ce vei termina rezidențiatul, vei putea avea codul!
Ca să lucrezi în totalitate pe SMURD este recomandat să faci medicină de urgență! Însă, dacă vrei să asiști la operații, să faci anestezii și să lucrezi pe SMURD (vei lucra mai puțin decât la medicina de urgență pe echipaje TIM) este recomandat rezidențiatul la ATI!
Succes!