| KingMojo a întrebat:

Salut, imi zice cineva profiluri la facultati, unde nu se pune accentul pe matematica si fizica? Sunt in clasa a 12a si ma gandesc sa urmez o facultate.

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Nu prea ai ce face cu mate si fizica. Accentul se pune pe IT, sociologie, psihologie, medicina si diverse ramuri complexe ale medicinei, cibernetica. Ca fizician nu prea poti lucra in Ro, s-au taiat fonduri de la cercetare, iar ca matematician poti deveni ..profesor de matematica. Mai faci un modul pedagogic. Copiii, multi dintre ei, urasc matematica, e inutila si nu foloseste la absolut nimic tot ce-ai invatat. Nu-i ajuta cu nimic in viata. N-o sa ai satisfactia muncii. Poti incerca contabilitate de gestiune, daca iti plac cifrele, dupa facultate faci CECCAR, si o sa ai drept de semnatura pe bilant, balanta, castigi o gramada de bani

| Februar30 a răspuns:

Ar fi o lista foarte lunga... De ce nu te gandesti mai bine la meseria pe care ai dori sa o ai? In felul asta te decizi mai usor asupra facultatii.