| CelebraAnonima a întrebat:

În ce constă meseria de medic de familie? Detaliat, va rog.

Funda

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Chiar detaliat nu știu și poate voi atinge multe aspecte pe care deja le știi.Deci,prin toate cartierele există tot felul de clădiri în care se găsesc un fel de doctori specializați pe puțin din fuecare domeniu al medicinei, atât pentru a-și da seama ce boală ai, ce medicamente ar trebui să cumper.În urma unei astfel de consultații îți vor da o rețetă cu care va trebui să te duci la farmacie în cazul în care esti bolnav sau o trimitere la un spital în caz de ceva grav.La ei vine doar oameni dintr-o anumită zonă a orașului, de pe o anumită arie și țin o evidenție cu toți pacienții consultați și care stau prin apropiere au tone de dosare cu nume din tot cartier sau sector, cel puțin așa știu eu

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un medic de familie este un medic generalist, adica, care stie cate putin din toate si pentru toti (barbati, femei si copii)!
Ca sa ajungi medic generalist/ sau de familie, faci o facultate de medicina de 6 ani si iesi medic.

| Ralukafay a răspuns:

Pai medicul de familie,sta pe scaun la dispensar,da retete, te consulta(vede daca ai rosu in gat, daca esti racit la plamani, de ce etc), iti da trimiteri la spital daca crede ca nu e pentru cunostintele lui(a medicului de familie) ce ai tu si multe altele.

| Tukann a răspuns:

Un medic de familie pot sa iti spun ca are studii doar in medicina generala.El da informații despre stare generala.In cele mai multe cazuri te trimite la investigatii. Apoi se ocupa stiu eu cu eliberarea de adeverinte medicale si tot felul de acte ale pacientilor