| anonim_4396 a întrebat:

Salut! In Februarie fac 18 ani si as vrea sa intru in armata, dar nu prea stiu ce trebuie sa fac...Trebuie sa platesc ca sa intru? Si daca ai trecut testele lor ai intrat?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si inca o precizare: nu trebuie bacalaureat. 10 clase sunt suficiente.

| sierra1 a răspuns:

"sa intru in armata, dar nu prea stiu ce trebuie sa fac..."

fii pe fază să afli când se dau concursuri pentru angajare

| anonimg a răspuns:

Te duci la secretariatul școlii respective și întrebi ce trebuie să faci și ce trebuie să ai.
Cel mai bine îi suni -în zilele și orele lucrătoare. Numărul de telefon este întotdeauna al secretariatului.
Fă-ți o listă cu întrebări ca să nu uiți ceva. Să ai la îndemână un pix și o hârtie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonimg):

La care scoli?

| anonimg a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ți-a răspuns CodrutElian1990.
"Trebuie sa mergi la Centrul Militar Judetean din judetul unde ai domiciliul".

| CodrutElian1990 a răspuns:

In armata poti sa intrii la una din Academiile militare - ca sa devii ofiter, la una din scolile militare - ca sa devii subofiter sau maistru militar sau la un curs de pregatire pentru soldati-gradati profesionisti (luptatori).
Nu trebuie sa mergi la nici o scoala. Trebuie sa mergi la Centrul Militar Judetean din judetul unde ai domiciliul, care au cate un birou de informare-recrutare unde primesti toate indicatiile si sa-ti faci dosarul pentru a participa la concursul de admitere. Tot acolo o sa-ti spuna daca poti face acest lucru la varsta de 18 ani.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic, dar trebuie sa treci de teste, pentru ca in ziua de azi sunt foarte multi care vor casa, masa si salariu bun doar pentru ca sunt in forma si stiu sa traga cu arma
iar de facut, pur si simplu cauti pe google:
https://www.google.com/search?q=armata+romana+recrutare
https://dmru.mapn.ro/pages/view/98#unde
insa cum vad ca sunt varza la domeniu informatii (un xls care contine numai birouri de recrutare Dolj, dar e pus ca si cum ar fi general pe toata tara) efectiv da-le un telefon si bate-i la cap cu ce vrei tu:
https://dmru.mapn.ro/pages/view/77

| tzionut a răspuns:

De curiozitate ce anume trebuie sa platesti? Ca sa fi admis trebuie sa depui un dosar, sa fi apt, si sa treci testele de selectie. In cazul in care recruteaza.