| ElenaSt2011 a întrebat:

In urma unui interviu recent am primit un post de ajutor ospatar.

Mi s-a zis ca voi lucra o zi da, urmatoarea nu si tot asa. (Cica programul ar fi de la ora 6.30 dimineata, pana pe la ora 11 sau 12 noaptea, cand pleaca ultimul client). Ar fi 16 ore si jumatate lucrate pe zi.

Urmeaza sa semnez contractul de munca (sau vinerea aceasta, sau saptamana viitoare) si va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:

Daca se lucreaza o zi da una nu, se mai dau 2 zile libere pe saptamana?

De exemplu, in prima saptamana se lucreaza luni, miercuri, vineri si duminica
iar a doua saptamana se lucreaza marti, joi, sambata, nu-i asa?

Stiu ca in mod normal programul de lucru saptamanal are 40 ore pe saptamana (8 ore pe zi timp de 5 zile).

Cum se face calculul la cei care lucreaza 16 ore pe zi? (de la 6.30 pana la ora 23).

Dupa cate zile lucrate are dreptul la 2 zile libere pe saptamana? Sau NU mai are acele 2 zile libere pe saptamana (adica sambata si duminica cum au majoritatea angajatilor) daca lucreaza o zi da, una nu? Ce articol de lege ar fi de citit despre asta?

Am 2 obligatii: pe 7 mai (duminica) si pe 13 mai (sambata) trebuie sa merg in excursie - caci sunt eleva a cursului de ghid de turism si nu ma primeste in examenul pentru diploma (in luna iunie anul acesta), daca nu vin in aceste excursii.

Va rog sa imi scrieti, cum se calculeaza, sau in care zi din luna mai ar trebui sa am prima zi de munca, pentru a fi sigura ca voi fi LIBERA pe data de 7 mai si pe data de 13 mai.

Mentionez ca este prima data in viata mea cand voi lucra o zi da, una nu.

Va multumesc anticipat tuturor celor care imi veti raspunde.

Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Programul de lucru nu poate depasi 12 ore zilnic. Nu trebuie sa depaseasca 48 de ore saptamanal dar programul normal este de 40 ore pe saptamana. Compensarea orelor lucrate in plus se face la maxim 60 zile, 100%. Adica daca ai lucrat in plus pe luna 50 ore, 50 ore trebuie sa-ti compenseze. In art. 1 al HG 1/2017 este reglementat ca salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, se stabileste la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166, 00 ore, in medie, pe luna, reprezentand 8, 735 lei/ora incepand cu data de 1 februarie 2017.

Asadar, pentru luna ianuarie programul complet de lucru este de 169, 333 ore in medie pe luna, reprezentand 7, 382 lei/ora. Citeste aici: http://legislatiamuncii.manager.ro/articole/timpul-de-munca-6/
Aici ai tot codul muncii actualizat 2017: http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2017.php

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca lucrezi o zi da, una nu, NU mai ai sambata si duminica libere, si nu le vei avea nici mai tarziu. In cele doua zile libere de care ai nevoie, va trebui sa faci schimb de tura cu cineva. Este nevoie de trei (sa zicem) chelneri zilnic, adica in total sase. Daca tu esti libera, cine serveste? Vezi sa vorbesti din timp despre cele doua zile.

| untu a răspuns:

In legatura cu excursia obligatorie, vorbeste cu patronul sa va dea voie sau sa rogi un coleg de breasla sa inlocuiasca! Serviciu contra serviciu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU se respecta chiar cum crezi tu ca ospatar programul si toate cele sa stii de pe acum, vei avea de muncit, pana la urma vrei sa castigi un salariu si sa muncesti, ca nu vrei mult, asta se intampla prin Romania noastra sau prin anumite orase/comune/sate. Foarte trist din pacate, dar muncesc unii de n-au idee ce zi este maine!