| User61 a întrebat:

In viitor vreau sa merg la o facultate de mate-info (Din Cluj sau Oradea) pentru ca vreau sa programez si intrebarea mea este ce trebuie sa invat pentru a fi la zi cu ceilalti viitori colegi? Caci acum la liceu sunt la profil economic si programare nu facem deloc, decat powerpint, excel, un word, si fac cumva fizica la aceasta facultate? Fiindca numai cand o vad ma ia somnul, in schimb matematica imi place rau de tot

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti matematica. Cel putin in primul an aia iti va manca viata cel mai mult. Trebuie sa fii la nivel M1 de liceu... cam de acolo pleaca materia.

Si bineinteles ar fi bine sa inveti si programare. Programarea se ia de la zero insa se merge in ritm alert pentru ca majoritatea stiu cu ce se mananca.

Fizica faci doar daca alegi automatica si calculatoare. La univeritatea la mate info nu stiu sa se faca.

| User61 explică (pentru suntserios):

Mi-am facut ziua mai frumoasa happy

3 răspunsuri:
| dororo a răspuns:

Sunt 2 profile paralele... ca sa programezi iti trebuie limbajele c++, javascript, html si multe altele daca vrei sa ajungi la facultatea aia apuca-te de invatat usor

| suntserios a răspuns (pentru dororo):

De fapt ca sa programezi trebuie sa stii principiile programarii nu 5000de limbaje