| Deep123 a întrebat:

Salut, intrebarile o sa le pun mai jos.
1.Ce inseamna Soldat Gradat Profesionist?
2.Este greu sa ma angazej ca SGP daca sunt sportiv?
3. Dupa ce devi SGP ce o sa faci in timpul serviciului?
4.Se merita sa ma angazej in cadrul armatei?
5.O sa am o slujba asigurata daca o sa fiu SGP?
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. SGP este o categorie de militari din armata pe treapta cea mai de jos a ierarhiei. Cuprinde gradele soldat, Fruntas, caporal clasa a 3-a, caporal 2 si caporal 1. Caporal 1 este cel mai mare in grad si soldat cel mai mic.
2.E mai usor sa te angajezi daca esti si sportiv.
3. Instructie si paza. Este mai greu sa-ti explic deoarece nu esti familiarizat cu ABC-ul meseriei.
4. Nu "Se merita" ci "merita". Eu am facut aproape 30 de ani de armata si nu-mi pare rau. Daca as mai fi tanar as lua-o de la capat chiar daca as sti ce stiu acum despre armata.
5. Da.