| MadalinT00 a întrebat:

La anul voi da Bacul! La romana nu prea mi-a placut sa citesc carti, la istorie este bine, dar mai trebuie sa dau si la geografie si profesorul meu nu a facut nimic.Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din ce materii descrii, cred ca esti la filologie.
Daca ti-a placut si ai inteles cat de cat logica in clasa a 9-a, iti recomand sa incepi undeva prin februarie-martie (in clasa a 12-a) pregatire, si te vei descurca foarte bine la bac daca-ti dai putin interesu cat sa iei peste 9. E mai putin de invatat, daca intelegi niste chestii si retii niste denumiri nu mai ai nicio treaba. Sau la sociologie iar e simplut.

| Porcusorul a răspuns:

Ia manualul si invata singur. Geografia e chiar usoara. Iar cu cititul, acesta te poate ajuta nu doar la Bac, ci si in dezvoltarea inteligentei si a oportunitatilor in timpul vietii.

| suntsuper a răspuns:

Meditatii

| dydya118 a răspuns:

Meditatii pe saracie! Este posibil ca profesorul tau sa te puna sa-ti cumperi o carte de geografie, un fel de memorator. Invata din acea carte. Anul trecut, profesorul meu de geografie ma tot stresa sa particip la cursurile lui de pregatire, in caz contrar, nu ma lasa sa dau examenul. Am mers de vreo doua ori. A fost "minunat" : patru clase de a 12-a puse intr-o singura sala, gălăgie, haos si tot tacamul. Daca si profesorul tau este unul asemănător cu al meu, lasa-l. Eu am invatat din acea carte, aproximativ cu 4 luni inainte de examen, dar am facut saptamanal exercitii cu harta muta a Romaniei si Europei. Itra pe seterra.ro, te va ajuta mult acel site. Si uite asa am reusit sa iau 9.45 la geografie, chiar daca profesorul imi reamintea aproape saptamanal ca daca nu particip la acele cursuri atunci nu voi lua examenul.