| Vider a întrebat:

Salut, la ce facultate si pe ce sectie pot invata sa programez jocuri pe Android in C#, java si javascript? Eu initial vreau sa invat de pe internet si sa ma duc la un profil ca a doua clasa de filo-engleza sau la filo-italiana sau sa ma duc la mate-info intensiv si dupa la acea facultate anume sau ambele dar va fi mai greu.(sunt clasa a 8-a si la matematica sunt destul de bun, sper sa iau in jur de 8.50 in examen).

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o facultate care te învață fix ce vrei tu. Exista insa o facultate de informatica si una de automatica si calculatoare unde inveti programare, programare la modul general pe care o pui in practica in ce limbaj vrei tu.

Daca vrei o cariera in asa ceva nu are niciun rost sa alegi o clasa de filologie. Profilul mate info e singura varianta