| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut.Legat de scoala, sunt praf la matematica.Nu inteleg efectiv nimic si sunt clasa a6a.In clasa a5a era sa raman corigent.Fac pregatire de doua ori pe saptamana si dau 60 de lei pe zi.Am dat peste 1000 de lei si nu s-a legat nimic de mine.Am dat doua teste si iau 4 sigur.Mama a zis ca daca iau sub 7 face circ, etc(face urat rau ca de fiecare data). Urasc matematica si ce e legat de matematica.Ce sa fac?! AJUTOR

Răspuns Apreciat de Editori
| Nirvanaaa a răspuns:

Nici eu nu eram fan matematica in a cincea, dar a ajuns sa imi placa atat de mult incat am mers cu matematica si la liceu.Deci in primul rand ca sa inveti mate trebuie sa iti scoti din cap ideea:O urasc. Efectiv te gandesti:ma ce poate sa fie cu matematica asta asa greu? Si o sa vezi ca deja o privesti cu alti ochi. Dupa, nu e de ajuns sa faci doar la pregatire.Lucreaza suplimentar.Achizitioneaza o culegere de teste rezolvate si fara sa te uiți, incearca sa gandesti sa le faci. Daca nu stii te uiti peste raspunsuri si faci pas cu pas. Apoi ca sa vezi daca ai inteles, mai faci odata exercitiul fara raspunsuri. Si ia-o ca pe o curiozitate.Incearca sa fii curios cat da un radical, oare cat poate fi perimetrul sau aria unei forme geometrice(nu stiu ce faceti voi in a sasea happy ) Matematica se invata cu creionul in mana, dupa cum spune si profa noastra.Deci ia creionul, ia cartea si inarmeaza-te cu rabdare.La un moment dat, lucrand mai mult, intelegi logica si iti va placea.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleci de acasa la o pensiune cateva zile sa o sperii pe mata si te intorci dupa aia asa poate ii iese matematica din cap

| crysty1222 a răspuns:

Degeaba faci pregatire daca la ora aia visezi la stele in loc sa fii atent la ce-ti explica profesorul. La ora de pregatire trebuie sa fii atent si cand nu intelegi ceva il intrebi pe profesor pana reusesti sa intelegi, pana la urma de aia il platesti. Apropo, daca dupa pregatire vii acasa si te pui la PC sau iesi pe afara si stai cu orele atunci e si normal sa fii praf la matematica. La pregatire ti se explica ce si cum, iar acasa faci tu exercitii pana reusesti sa prinzi ceva. O inteleg si pe mama ta, pana la urma ai zis si tu ca ai dat peste 1000 de lei pentru pregatire, si astia sunt din banii parintilor, deci are toate motivele sa faca circ. Gadeste-te ca banii aia s-au dat ca sa poti invata tu matematica, dar tu iti cam bati joc de ei. Daca asta de clasa a 6a ti se pare grea, stai s-o vezi pe aia de la liceu cum e...

| StruțulSuprem a răspuns:

Nu mai sta pe TPU! Învață!

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru StruțulSuprem):

Nu imi intra absolut nimic in cap, urasc matematica din tot sufletul

| Martina1222 a răspuns:

Stiu ce ziciz am facut pregatire la matematica in clasa a 5 si a 6 dar nu se lega nimic de mine. Adica luam 7-8 si mai rar cate un 9 dar fata de ce voiam eu eram bata. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa lasi pregatirea si sa rogi un copil foarte bun la matematica sa iti explice pas cu pas.