| MariusCristianCMC a întrebat:

Lucrez in UK cu agentia si de 1 saptamana m-au anuntat cei de la agentie ca ma vor temporar to permanent.
Pentru asta trebuie sa fac vizita medicala sau vor sa imi dea contract direct fiind ca am fost chemat si la un interviu.
Prietenii imi spun ca o sa imi dea contract deoarece vizita medicala se face doar inainte de angajare.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Nu trebuie sa faci nici o vizita medicala pe cont propriu. Baga mare, fa impresie buna ca sa-ti faca contract, apoi compania angajatoare se va ocupa si de vizita cand va veni momentul. Succes

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de pozitia de munca oferita.
Daca munca este in domeniul sanitar sau alimentar, este obligatoriu sa ai vizita medicala si analize medicale la zi.
Daca munca este in alta industrie, nu necesita viza medicala.
Asta iti va spune agentia de recrutare, cand te vor anunta ca ai luat jobul respectiv si ti se cer analize medicale, sau testare psihologica.

Corect este sa spui ca ai contactat o agentie de recrutare care ti-a gasit ceva de munca temporar, cu posibilitati de a fii angajat permanent.
Ca tu nu esti angajatul firmei de recrutare, asadar nu poti spune "lucrez cu agentia".
Ai plecat de cateva luni in UK si au uitat deja romana?
Eu sunt plecat de 30 de ani din tara, intr-o tara occidentala unde se borbeste engleza, atat la munca cat si pe strada, magazine etc, dar uite ca ma stardui sa vorbesc romaneste.